Design of a special protection scheme and supplementary controls regarding HVDC back to back interconnection between Turkey and Georgia
Türkiye ve Gürcistan arasındaki HVDC back to back enterkonneksiyonuna ilişkin koruma sisteminin tasarımı ve bağlantı fonksiyonlarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 368767
  2. Yazar: ÖZGÜR TANIDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NEZİH GÜVEN, DR. OSMAN BÜLENT TÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye ve Gürcistan elektrik sistemleri arasındaki HVDC enterkonneksiyon, 2013 yılı Kasım ayı itibariyle gerçekleşmiştir. Bu bağlantı kapsamında daha önce yapılan fizibilite çalışmaları, ülkeler arası elektrik transferinin seviyesine ve sistem yüklenmesine bağlı olarak, Türkiye elektrik iletim sisteminde kısıtlar ve problemler yaşanabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda, Türkiye elektrik sistemi işletmesinin kesintisiz ve güvenli olması amacıyla, bağlantı bölgesi ve çevresini kapsayan bir özel koruma sisteminin tasarlanması ve uygulanması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, bölgesel şebekedeki anormal durumları gözlemleyen ve karşı önlemlerle olası bölgesel çökmelerin önüne geçen bir özel koruma sistemi tasarımı anlatılmaktadır. Özel koruma uygulanacak sistemin anlaşılması ve koruma sisteminin tasarımı için gerekli kriterlerin belirlenmesi amacıyla, bölgesel şebeke için kritik senaryolar, statik ve dinamik kararlılık analizleri ile incelenmiştir. Yapılan çalışmalarda, bölgesel elektrik şebekesinde yüklenme seviyesine bağlı olarak bölgesel sistemin oturması problemi ile karşı karşıya kalınabileceği, sistemin bu duruma karşı savunmasız olduğu ve sistem kararsızlığının Gürcistan ile elektrik ticareti olmasa dahi oluşabileceği gözlemlenmiştir. Bu nedenle çalışmada, farklı senaryolar ve yüklenme koşullarında yaşanılabilecek olası şebeke çökmelerinin analizi yapılmıştır. Bu analizlerin sonuçları, özel koruma sistemi dizaynında ve karşı önlemlerin oluşturulmasında kullanılmıştır. Yapılan çalışmaların sonucunda, bölgeye tesis edilmesi planlanan özel koruma sistemi için gereksinimler belirlenmiş ve geniş alan ölçümlerine dayanan bir özel koruma sistemi tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, bahse konu koruma sisteminin tasarımı, öngörülen sistemin güç sistemleri analiz programında modellenmesi ve sistemin çalışmasına dair simülasyon sonuçları anlatılmıştır. Ayrıca tasarlanan sistemin, mevcut koruma düzeni ile koordinasyonu ve uyumluluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
HVDC Back-to-Back interconnection between Turkey and Georgia is operational since November 2013. Previous feasibility analysis regarding to this project has shown that depending on the amount of power transfer between parties and loading conditions, there might be transmission bottlenecks and problems observed in Turkish Power System. In this respect, special protection coordination is required to maintain reliable and sustainable operation. In this thesis, design of a special protection scheme that coordinates outages in the region along with some countermeasures is introduced. The design study starts with analyzing critical scenarios and instabilities endangering the normal operation of Turkish Power System in order to define requirements of the special protection scheme. In this regard, static and dynamic analyses are carried out to identify instability patterns and solution spaces for critical instability conditions. The results have shown that regional system is highly vulnerable to the contingencies and may face regional collapse even without interconnection. Hence, several scenarios and several loading conditions have been analyzed in detail in order to give insight to special protection logic design and calculate countermeasures required for critical instability conditions. As a result of these studies, requirements for stable and sustainable operation of the region are specifically determined and a wide area measurement based special protection scheme is designed. In addition, modelling of the designed scheme in a power system simulation environment and simulation results of the proposed scheme are presented. Finally, coordination and compliance between existing protection measures with the proposed protection scheme are also investigated.