Optimization of location and number of lightning arresters in 420 kV substations in turkish high voltage electricity system
Türkiye yüksek gerilim elektrik sisteminde 420 kV trafo merkezinde parafudrların yerlerinin ve sayılarının optimizasyonu
- Tez No: 368766
- Danışmanlar: PROF. ALİ NEZİH GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İzolasyon koordinasyonu, ekipmanların dielektrik dayanımlarının, ekipmanların tasarlandığı ve işletme ortamı ile uygun koruma cihazlarının karakteristiklerinin dikkate alındığı sistemde oluşan gerilimler ile ilişkili seçilmesi olarak tanımlanır. İzolasyon koordinasyon çalışmasında, gerilim seviyesi, güç sistemi ekipmanlarının aşırı gerilime karşı korumasını garanti edecek şekilde belirlenir. İzolasyon koordinasyonu açısından uygun olan bu tasarım, izolasyon hatasını azaltarak sistemin güvenilirliğini sağlar ve olması gerekenden fazla ekipman boyutlandırmasını engelleyerek sistem maliyetini azaltır. Böylece, izolasyon koordinasyonu, güç sistemlerinde hataları ve fazla yatırımı engellemek için önemli bir çalışmadır. Bu tez çalışmasında, Türkiye Yüksek Gerilim İletim Sistemi'nde 420 kV trafo merkezinde yıldırım aşırı gerilimleri için izolasyon koordinasyonu çalışması gerçekleştirilmiştir. Ekipmanların yıldırım darbe dayanım gerilim seviyeleri, sistemdeki mevcut uygulamadaki değerler ile kıyaslanarak analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Trafo merkezinde optimum parafudr lokasyonlarını ve sayılarını elde etmek için farklı durumlar tanımlanmakta ve Alternative Transient Program (ATP) üzerinden bilgisayar simülasyonları ile analiz edilmektedir. Bu kapsamda, bu tez çalışması, Türkiye Yüksek Gerilim İletim Sistemi'nin 420 kV şalt merkezlerinde, mevcut güç trafoları önünde bulunan parafudrlara ilave olarak hat girişlerine parafudr yerleştirilmesini önermektedir. Bu ilave parafudr uygulaması ile ekipmanların yıldırım darbe dayanım gerilim seviyeleri IEC'de 420 kV sistemler için önerilen standart değerlere, güç trafosu için 1300 kV'a ve diğer ekipmanlar için 1425 kV'a, düşürülebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Insulation coordination is defined as the selection of the dielectric strength of equipment in relation to the voltages which can appear on the system for which the equipment is intended and taking into account the service environment and the characteristics of the available protective devices. In an insulation coordination study, the voltage levels of power system equipment are determined in order to ensure the protection of equipment against overvoltages. This proper design in terms of the insulation coordination provides the reliability of the system by decreasing insulation failures and reduces the cost of the system by preventing oversizing of the equipment. Hence, insulation coordination is an important study for power systems in order to prevent failures and overinvestment. In this thesis, an insulation coordination study is performed for lightning overvoltages in 420 kV substations in Turkish High Voltage Electricity System. The lightning impulse withstand voltage levels of the equipment are analyzed and evaluated as compared to current values in the system. In order to obtain optimum lightning arrester locations and numbers in the substation, different cases are defined and analyzed through computer simulations on Alternative Transient Program (ATP). In this context, this thesis study proposes additional lightning arrester application at the line entrance to existing lightning arresters located at the front of power transformer in 420 kV substations of Turkish High Voltage Electricity System. With this additional application, it is concluded that lightning impulse withstand voltage levels of equipment can be reduced to voltages that are the standard values recommended in IEC for 420 kV systems, 1300 kV for power transformer and 1425 kV for other equipment.