Fracture and fatigue crack growth characterization of conventional and head hardened railway rail steels
Konvensiyonel ve mantarı sertleştirilmiş demiryolları raylarında kırılma ve yorulma çatlak ilerleme büyümesi
- Tez No: 368792
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA GÜRBÜZ, YRD. DOÇ. DR. KAZIM TUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
R350 HT ve R260 kalite rayların mantar, gövde ve tabanlarında yorulma çatlak ilerleme davranışı incelenmiştir. Bu üç bölgedeki çatlak ilerlemeler dikey yönünde karşılaştırılmıştır. Ayrıca, R260 ve R350 HT rayların üç bölgesinin kırılma toklukları dikey yönünde (KIC) hesaplanmıştır. Rayın gövdesinden uzunlamasına kompakt kesme numuneleri KIIC kırılma tokluğunun yapılması için işlenmiş ve KIIC testi için özel yükleme aparatı imal edilmiştir. Mod II ve Mod I kırılma tokluğu testi numuneleri ile mod I yorulma çatlağı ilerleme testi numunelerinin kırılma yüzeyleri fraktografik analize tabi tutulmuştur. R260 kalite ray çeliği için KIIC değerleri gövdenin uzunlamasına yönünde, KIC değerlerinin 1.5 katı ölçülmüştür.Mod I yorulma çatlak ilerlemesine karşı en yüksek direnci iki ray içinde rayın mantarı dikey yönünde göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Fatigue crack growth behaviors of rail R260 and rail R350 HT in head, web and foot region of the rail have been investigated. Crack propagation at these three regions were compared. Furthermore, Fracture toughness (KIC) values in the three region of the rail R260 and R350 HT were calculated. Compact shear specimens were machined from the web of the rail in the longitudinal direction to conduct KIIC fracture toughness of the rail R260. A special loading frame manufactured for KIIC testing. Fractographic analysis on the fracture surfaces of both mode I and mode II fracture toughness test specimens and mode I fatigue crack growth test specimens were done. KIIC values were measured 1.5 times the KIC values for this steel in the web of the rail R260 grade in the longitudinal direction. As for mode I fatigue crack growth rates, head of both the rails in transvers direction shows the highest mode I fatigue crack growth resistance.