Analysis and design of wideband antenna arrays
Geniş bantlı anten dizilerinin analizi ve tasarımı
  1. Tez No: 368793
  2. Yazar: KENAN ÇAPRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Geniş bantlı dizi tasarımı konusunda iki yöntem incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, bu yöntemlerle tasarlanmış değişken aralıklı dizi antenlerini geniş bantlılık elde etme konusunda incelemektir. Bu metotlar, genetik algoritma ve elemanlar arası uzaklıkların değişken olduğu aktif bölgelere sahip dalga boyu ile orantılanmış dizilerdir. Genetik algoritma aperiyodik dizilimli dizi antenlerinde, dizi antenin yan huzme seviyesini geniş bantta optimize etmek için kullanılmaktadır. Dalga boyu ile orantılanan uzaklık konseptinden dizi tasarımlarında, çalışılan frekans bandında, sabit kazanç ve huzme genişliği gibi frekanstan bağımsız yayın karakteristiklerini elde etmek için faydalanılmaktadır. Bu metotları sınamak için MATLAB® programında kodlar tasarlanılmıştır. Dizi antenine aktif bölge konseptini uygulamak için bir besleme devresi tasarlanmıştır ve üretilmiştir. Üretilmiş tek boyutlu Vivaldi anten dizisi bu besleme devresi ile ölçülmüş ve performansı benzetim sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Geniş Bantlı Dizi Tasarımı, Genetik Algoritma, Dalga Boyu ile Orantılanmış Dizi, Aperiyodik Dizilim, Yan Huzme, Frekanstan Bağımsız Yayın
Özet (Çeviri)
Two methods of wideband array design are studied. The aim of this study is to investigate arrays with aperiodic spacings which are designed with these methods in order to obtain wideband behavior. These methods are genetic algorithm and wavelength scaled arrays that have active regions with variable interelement spacings. Genetic algorithm is utilized for array antennas with aperiodic spacing to optimize sidelobe levels of the antenna array in wide frequency band. Wavelength scaled spacing concept in designing arrays is benefited to design array with frequency independent radiation characteristics such as constant gain and beamwidth in the operational bandwidth. MATLAB® codes are developed in order to examine array factor of designed arrays with these methods. A feed network in order to implement active region concept is designed and realized. A fabricated linear Vivaldi antenna array with designed feed network is measured and its performance is compared with simulation results. KEYWORDS: Wideband Array Design, Genetic Algorithm, Wavelength Scaled Array, Aperiodic Spacing, Sidelobe, Frequency Independence Radiation