Production and structural characterization of iron-boron nanoalloys
Fe-B nanoalaşımının üretilmesi ve yapısal özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 368812
  2. Yazar: AMIR FADAIE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AMDULLA MEKHRABOV, PROF. DR. MAHMUT VEDAT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı kristal/camsı nanokompozit Fe-B tozlarının üretilmesi ve yapısal özelliklerinin belirlenmesidir. Çalışmanın teorik kısmında, Fe80B20 ve Fe85B15 metalik camlarının nanoölçekteki yapılarının ayrıntıları Moleküler Dinamik (MD) yöntemi ve çeşitli yapısal analiz araçları kullanılarak incelenmiştir. Çalışmanın deneysel kısmında, kristal/camsı Fe80B20 ve Fe85B15 nanokompozit tozlar yüzey etken madde yardımıyla yüksek enerjili bilye öğütümü yöntemi ile üretilmiştir. Daha sonra bu tozlar X-ışını Kırınımı (XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) ve Titreşimli Örnek Manyetometresi (VSM) kullanılarak incelenmiştir. Denge katılaşması, dengedışı katılaşma ve öğütme sırasındaki katı hal faz dönüşümleri ile ortaya çıkan mikroyapılar arasındaki farklılıklar karşılaştırılmıştır. Yapısal analizler ilk başta gözlemlenen Fe2B and Fe3B intermetalik fazların daha 1 saatlik öğütmenin ardından yokolma eğiliminde olduğunu ve öğütme işleminin sonunda α-Fe nanoparçacıklarının kararlı hale gelmesine ve muhtemelen camsı faz oluşumuna yol açtığını ortaya çıkarmıştır. Ortaya çıkan bu yapı Fe80B20 and Fe85B15 nanoalaşımlarının manyetik davranışını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was production and structural characterization of Fe-B crystalline /amorphous nanocomposite powders. In the theoretical part of the study, detailed nanoscale structures of Fe80B20 and Fe85B15 metallic glasses were investigated using Molecular Dynamics (MD) method as well as several structural analysis tools. In the experimental part of the study, Fe80B20 and Fe85B15 crystalline /amorphous nanocomposite powders have been synthesized by using surfactant-assisted high-energy ball milling. Then these powders have been examined using X-ray diffraction (XRD), Scanning Electron Microscopy (SEM), Differential Scanning Calorimetry (DSC) and Vibrating Sample Magnetometer (VSM). Comparisons have been made for the differences between evolved microstructures via equilibrium solidification, non-equilibrium solidification and solid-state phase transformations during milling operations. Structural analysis revealed that initially observed Fe2B and Fe3B intermetallic phases tend to disappear even at 1-hour milling time and eventually lead to the stabilization of α-Fe nanoparticles and possible formation of amorphous phase by increasing milling time. This resultant structure governs the magnetic behavior of the Fe80B20 and Fe85B15 nanoalloys.