Analysis of the pantograph arcing and its effects on the railway vehicle
Pantograf arkının ve onun demiryolu aracı üzerindeki etkilerinin analizi
  1. Tez No: 368813
  2. Yazar: MUSTAFA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEVAİOĞLU, PROF. DR. MİRZAHAN HIZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada pantograf arkları ve bu arkların demiryolu araçlarına etkileri incelendi. Pantograf kontak şeritleri ile katener kontak teli arasındaki kayan kontak pantograf arkları vurgulanarak tanımlandı. Elektik arkları detaylı bir şekilde incelendi. Bu çalışmada kullanılmak üzere bir deney düzeneği tasarlandı ve kuruldu. Deneylerin sonuçları sunuldu ve tartışıldı. Ark modelleri ve teorileri detaylı bir şekilde tartışıldı. ATP-EMTP benzetim programında temel ark modelleri incelendi ve pantograf arkları için uygun bir model yaratılarak bu model deneysel sonuçlar ile doğrulandı. Bunların yanında elektrikli trenlerde kontaksız enerji transferi ve trenlerde süper kondansatör kullanımı konuları da incelendi.
Özet (Çeviri)
In this work, pantograph arcing and effects of pantograph arcing on the railway vehicles are investigated. Sliding contact between the pantograph contact strips and the catenary contact wire is described with the emphasis on the pantograph arcing. Electric arc is examined in details. Arc characteristics, formation methods, extinction and reignition of the arc are studied. An experimental test setup is designed and implemented to be used in this work. Outputs of the experiments are presented and discussed. Arc models and theories are examined in details. Basic arc models in ATP-EMTP are studied and a suitable arc model for pantograph arcing is generated and validated with experimental results. Contactless inductive power transfer and usage of super capacitors in electric trains are also discussed.