Response surface based performance analysis of an air-defense missile system
Cevap yüzeyi yöntemi kullanılarak bir hava savunma füze sisteminin performans analizi
  1. Tez No: 368826
  2. Yazar: KEREM GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN TEKİNALP, DOÇ. DR. TAYFUN ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, tipik bir hava savunma füze sisteminin performans analizi yapılmıştır. Vuruş olasılığı değeri olarak tanımlanan system performansına dair elde edilen analiz sonuçlarını kıyaslayabilmek için geleneksel bir yöntem olan eşdeğer aralıklarına sahip ızgara(grid) yöntemi kullanılarak kontrol kümesi oluşturulmuştur. Kontrol kümesi ile ilgili analizler yapıldıktan sonra, cevap yüzeylerini elde edebilmek için bazı deneyler tasarlanmıştır. Buradaki deney kombinasyonlarına göre simülasyon koşturulmuştur. Bu sayede, farklı hedef angajman senaryoları dahilinde füze performansını incelemek için bütün noktalarda koşum atmaya gerek kalmaksızın cevap yüzeyleri oluşturulmuştur. Buradaki matematiksel modellere dayanarak füze sisteminin başarımını ölçmek adına vuruş olasılığı grafikleri çıkartılmış ve geleneksel yöntemle yapılan analizlerin sonuçlarıyla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, response surface based performance analysis of an air defense missile system was performed. System performance defined as the probability of hit is determined using a conventional grid analysis in order to set up a control group. Then, some experiments were designed to construct response surfaces (RSM). Simulation model was run for these experiment points. Response surfaces for the whole operational area of an air defense missile system is developed using these experiments, so as to be able to predict the system performance without running at every sample point for different types of target engagement scenarios. The PoH (Probability of Hit) graphics related to these scenarios were obtained and presented. Finally, the PoH graphics regarding to the RSM experimental designs were compared with the ones generated from GRID analysis.