Efficient rating estimation by using similarity in multi dimensional check-in data
Çok-boyutlu yer bildirimi verisinde benzerlik kullanarak verimli biçimde değerlendirme tahmini
- Tez No: 368836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KARAGÖZ, PROF. DR. İSMAİL HAKKI TOROSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda konum tabanlı sosyal agların kullanımı onlar üzerinde olusan veri ile birlikte patlama yapmıstır. Bu veri tahminler yapmak üzere islenmek için uygundur. Bu isleme için gerekli olan seylerden birisi kullanılacak yöntemin çok büyük veri setlerine uygun olmasıdır. Bu çalısmada Tekil Deger Ayrısımı bazlı Esgüdümlü Filtreleme sistemlerinin performansını arttıran ve konum tabanlı sosyal aglar üzerinde çalısan çizge tabanlı bir benzerlik hesaplama yöntemi öneriyoruz. Ayrıca degerlendirme tahmini isleminin verimliligini belirgin biçimde arttıran yeni bir tahmin algoritması öneriyoruz. Metotlar birçok kullanıcının yer bildirim verisi üzerinde test edilmis ve sonuçlar çalısmada sunulmustur.
Özet (Çeviri)
The usage coverage of location based social networks have boomed in the last years as well as the amount of data produced in them. This data is suitable for processing in order to make prediction. One of the requirements of this process is that the method used should be suitable for very big data sets. We propose a graph-based similarity calculation method in location-based social networks which improves the rating prediction performance of Singular Value Decomposition based collaborative filtering systems. We also propose a new rating prediction algorithm which increases the efficiency of rating prediction significantly. The methods are tested on check-in data of several users and the results are presented.