Investigation of processing parameters on production of hemicellulose based films from different agricultural residues via extrusion
Farklı tarımsal atıklardan hemiselüloz temelli filmler için süreç koşullarının incelenmesi
- Tez No: 368837
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK BÖLÜKBAŞI, PROF. DR. NECATİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde, petrol temelli polimerler hakkında duyulan çevresel endişelerden dolayı, yenilenebilir polimerlerin gıda ürünlerinin paketlemesinde kullanımı gözle görülür bir şekilde artış göstermektedir. Bu çalışmada hemiselüloz, mısır koçanı, buğday samanı ve ayçiçek saplarından özütlenerek, sıvı dökme ve ekstrüzyon olmak üzere iki farklı teknikle biyobozunur filmlerin üretiminde kullanılmıştır. Özütleme sıcaklığı, ekstrüzyon sıcaklığı ve vida dönme hızını içeren işlem parametreleri çalışılarak farklı çeşitlerdeki biyokütlelerden üretilen filmler, mekanik, ısıl ve morfolojik özellikleri açısından karşılaştırılmıştır. Tüm hemiselüloz çeşitlerinden ekstrüzyon yöntemi ile film üretilmiştir. Vida dönme hızının mekanik özellikler üzerine önemli bir etkisi olmaz iken, ekstrüzyon sıcaklığının artması filmlerin mekanik özelliklerini olumlu etkilemiştir. Ekstrüzyon ile elde edilen filmlerin içerisinde, ayçiçek sapından özütlenen hemiselülozlardan elde edilen filmlerin dayanım değerleri çok az iken (2MJ/m3 ), oda sıcaklığında özütlemesi yapılan mısır koçanı hemiselülozu, Ara/Xyl oranına bağlı olarak, 13MJ/m3 dayanım değeri ile en iyi mekanik özelliğe sahip film olarak gözlemlenmiştir. Diğer yandan, ayçiçek sapı hemiselülozundan sıvı dökme yöntemi kullanıldığında 107 MPa çekme gerilimine sahip homojen ve güçlü filmler elde edilmiştir. Sıvı dökme ve ekstrüzyonla elde edilen filmler için ısıl bozunmanın başladığı ilk sıcaklık TGA ile analiz edilerek mısır koçanı ve buğday samanı hemiselülozundan elde edilen filmler için 300°C, ayçiçek sapı hemiselülozundan elde edilen filmler için ise 296°C olarak bulunmuştur. Taramalı elektron mikroskobu yardımıyla, ayçiçek sapı hemiselülozundan 75°C'de ekstrüzyonla elde edilen filmler haricinde üretilen filmlerin genellikle homojen olduğu ve çatlak içermediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, due to the environmental concerns about petroleum based polymers, the use of renewable polymers including polysaccharides in food packaging applications is increasing rapidly. In the present study, hemicellulose was extracted from corn cobs, wheat straw and sunflower stalks, and two different techniques, solvent casting and extrusion, were utilized for biodegradable film production. Films produced from different types of biomasses were compared in terms of their mechanical, thermal and morphological properties while studying the process parameters of extraction temperature, extrusion temperature and screw speed. Film formation was achieved by extrusion from all the hemicelluloses. Increasing the extrusion temperature had a slightly positive effect on the mechanical properties of films, whereas screw speed did not have a noticeable effect. Hemicellulose extraction at room temperature is determined a better temperature than 60°C in terms of mechanical properties of films. Among the films produced via extrusion, corn cob hemicellulose extracted at room temperature showed the best mechanical properties depending on Ara/Xyl ratio of hemicelluloses, with a toughness of 13MJ/m3 ,while the toughness value of the sunflower stalk based films were relatively poor, which was 2MJ/m3 . On the other hand, homogenous and strong films with a tensile strength of 107 MPa were obtained from the same sunflower stalk hemicellulose when solvent casting technique was used. The onsets of thermal degradation temperature for solvent casted and extruded films were determined via TGA as 300°C for corn cob and wheat straw hemicellulose and 296°C for the films produced from sunflower stalk hemicellulose. The films were mostly homogenous and crack-free except for the sunflower stalk films extruded at 75°C as observed via SEM analysis.