Solution approaches for single source capacitated multi facility weber problem
Tek kaynaklı kapasiteli sürekli düzlemde çoklu yer seçimi problemi için çözüm yaklaşımları
- Tez No: 368897
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM İYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tek kaynaklı kapasiteli sürekli yer seçimi problemi p sayıda tesisin sürekli düzlemde yerlerini ve n sayıda müşterinin toplam talebini karşılayabilmek için müşterileri bu açılan tesislere dağıtımını belirleyerek toplam ulaşım maliyetini en azlamaya çalışan sürekli bir yer bulma-dağıtım problemidir. Bu problem polinom zamanlı olmadığı bilinen sürekli düzlemde çoklu yer seçimi problemine indirgeninebildiğinden problemi polinom zamanlı olmayan bir problem olarak sınıflandırabiliriz. Bu çalışmada, biz öncelikle problem için ikinci dereceden polinik programlamayı kullanarak yeni bir modelleme veriyoruz. Literatürde bilinen karışık tam sayı doğrusal olmayan modelleme ve bizim sunduğumuz modellemenin çözümleri problemin karmaşık doğası gereği zor olduğundan, problemin etkin ve verimli çözümü için üç adet iki aşamalı yer seçimi- dağıtım algoritması sunuyoruz. İlk olarak tesislerin başlangıç yerlerini olasılıksal uzaklık-kümeleme algoritmasıyla buluyoruz. Başlangıç yerleri belirlendikten sonra dağıtım problemini tesislerin verilen yerlerine göre ve yer seçimi problemini verilen dağıtımlara göre yinelemeli olarak çözüyoruz. Sezgisel yöntemlerimizde problemi, sırasıyla genel atama problemini CPLEX ile optimal olarak ve dal-sınır yöntemi ve çok geniş ölçekli komşuluk esaslı arama sezgisel yöntemleriyle çözerken yer seçimi problemini ise her bir tesis için olasılıksal uzaklık kümeleme yöntemini kullanarak çözüyoruz. Sezgisel yöntemlerimizin performansını, sezgisel yöntemlerimizi kendi içinde ve literatürde bilinen diğer sezgisel yöntemlerle, literatürde bilinen test verileri üzerinde karşılaştırarak test ettik.
Özet (Çeviri)
Single Source Capacitated Multi Facility Location Problem (SSCMFLP) is a continuous location-allocation problem such that determining the locations of p facilities in the plane and allocations of n demand points to only one facility by considering the capacity restriction of each facility so as to minimize total transportation cost to satisfy n demand points from p facilities. In addition to Mixed Integer Non-Linear Programming formulation of the problem in the literature, we give a new formulation for the problem using Second Order Cone Programming. Since the problem is a variant of MWP well-known NP-hard planar location-allocation problem and it is easily reducible to MWP, SSCMWP is hard to solve and it can be classified in NP-hard. Therefore, these two formulations does not solve the problem optimally even for small and medium size problems. Moreover, in this study, we propose three heuristics based on two phase location allocation algorithm iteratively to tackle the problem effectively and efficiently. We first find the initial locations of facilities by using P-distance clustering algorithm. We solve allocation part with given locations by solving generalized assignment problem (GAP) and then by using new assignments we determine each facility location by using P-distance clustering algorithm iteratively. Our heuristics differ in solution approaches for GAP. we solve the problem optimally by using CPLEX. Since CPLEX is an exponential time algorithm, we give two alternative heuristics for CPLEX which are branch and bound algorithm and Very Large Scale Neighborhood Search (VLNS). We tested our heuristics' performance by comparing results with each other and other heuristics in the literature on well-known test data for continuous location problems.