Numerical modeling of the 3 February 2002 Çay earthquake: Ground motion simulation and intensity distribution
3 Şubat 2002 Çay depreminin sayısal modellenmesi: Kuvvetli yer hareketi simulasyonu ve eş şiddet eğrisi dağılımı
  1. Tez No: 368938
  2. Yazar: GİZEM CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sismik olarak aktif bölgelerde kuvvetli yer hareketlerinin belirlenmesi sismik tasarım ve analizden afet yönetimine dek uzanan çeşitli amaçlar için gereklidir. Az sayıda veri olan alanlar ile uzun tekerrür periyodu olan depremler içeren bölgelerde simülasyonlar önem kazanmaktadır. Bu durum özellikle yalnızca maksimum yer hareketi parametreleri gerektiğinde değil, deprem mühendisliği açısından tüm ivme- zaman kaydı talep edildiğinde geçerli olur. Simülasyonlar, yalnızca deprem mühendisliği parametreleri sağlamakla kalmaz; depremin kaynak, yayılım ve saha etkilerine de açıklık kazandırırlar. Bu çalışmada, 3 Şubat 2002 Çay depremi stokastik sonlu-fay metodu ile simüle edilmiştir. Bu depremin anaşoku 200 km dışmerkezi mesafe içerisinde yalnızca dört istasyonda kaydedilebilmiştir. Bu çalışmada öncelikle bu kayıtlar simüle edilerek girdi parametreleri doğrulanmıştır. Daha sonra potansiyel yer hareketlerinin bölgesel dağılımı elde edilmiştir. Sonunda, Türkiye için önerilmiş olan bir ampirik denklem aracılığı ile simüle edilmiş şiddet haritası, deprem sonrası sahada gözlemlenmiş eşşiddet haritası ve hasar dağılımları ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, depremin etkili bir biçimde simüle edildiğini göstermektedir. Bu ve benzeri çalışmalar ileride geliştirilebilecek ve olası gelecek depremlerde ortaya çıkabilecek potansiyel yer hareketleri henüz bu depremler olmadan değerlendirilip, gerekli hasar azaltma önlemleri alınabilecektir.
Özet (Çeviri)
In seismically active regions strong ground motion estimation is essential for several purposes ranging from seismic design and analyses to disaster management. In regions of sparse seismic networks or seismic activity with long return periods, simulations become essential. This is particularly true when not only the peak ground motion parameters but the full time series of acceleration is required for earthquake engineering purposes. These simulations provide not only the earthquake engineering parameters but also give insight into the source, path and site effects observed during earthquakes. In this study, 3 February 2002 Çay earthquake is simulated with the stochastic finite- fault method. This mainshock could only be recorded at four strong ground motion stations within an epicentral distance of 200 km. Thus, first it is aimed to simulate these sparse records and validate the simulation parameters at the stations. Then, a regional prediction of potential ground motions that occurred during the mainshock is generated. Finally, through an empirical relationship proposed for Turkey, a simulated intensity distribution is also obtained and compared to the observed intensity and damage data. The results indicate that the mainshock is simulated effectively. This study and similar studies can be further developed and employed to assess potential ground motions in anticipated earthquakes such that necessary measures can be taken prior to large events to minimize future seismic losses in general.