Experimental investigation of refrigerator condensers for possible design improvements
Olası tasarım iyileştirmeleri için buzdolabı kondenserlerinin deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 368939
  2. Yazar: NEJDET YİĞİT ÖZSAÇMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE TUBA OKUTUCU ÖZYURT, PROF. DR. RÜKNETTİN OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezin amacı, tel ve boru tipi buzdolabı kondenserlerini olası tasarım iyileştirmeleri için deneysel olarak incelemektir. Deneyler, Eskişehir Arçelik Buzdolabı İşletmesi laboratuvarlarında yapılmıştır. Standart performans testleri, şarj deneyleri, 43ºC tropik iklim testleri, kapı açma kapama deneyleri sırasıyla gerçekleştirilmiştir. Sıcaklık ve basınç ölçümleri sırasıyla, ısıl çift ve basınç algılayıcıları ile yapılmıştır. Soğutkan tarafı ısı transfer katsayısı hesaplamaları için gereken bağıntılar literatürden elde edilmiştir. Isı transfer miktarı, izobütan özellik tabloları ve P-h diyagramları yardımı ile hesaplanmıştır. Hava tarafı ısı transfer katsayısı yalnızca taşınım bileşeni ile ifade edilmiştir. Tez çalışması kapsamında, boru içi ve hava tarafında taşınım ısı transfer katsayıları ile toplam ısı transfer katsayıları, farklı kondenser alternatifleri için hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır. Tez çalışmasında ışınım etkileri değerlendirilmemiştir.Deney sonuçları, ısıl performans ve enerji tüketiminden ödün vermeden, kondenserde 4.76 mm çaplı ancak kısaltılmış borular, veya 4 mm çaplı borular kullanarak malzemeden ve maliyetten tasarruf edilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to conduct an experimental investigation for possible design improvements of wire-and-tube type refrigerator condensers. The experiments were held in the laboratories of Arçelik Refrigerator Plant in Eskişehir. In addition to standard performance tests, charge experiments, 43ºC tropical climate tests, and not door opening (NDO) experiments were performed. Temperature and pressure measurements were carried out with thermocouples and pressure transducers, respectively. The correlations for the refrigerant side heat transfer coefficients are obtained from the literature. Heat transfer rates are calculated with the help isobutane property tables and P-h diagram. Air side heat transfer coefficient is expressed in terms of convection only. Inside and outside convective heat transfer coefficients are calculated. The overall heat transfer coefficients are calculated and compared for different condenser configurations. Radiative effects are not considered in this study.Experimental studies indicated that it is possible to save material and reduce the production cost by using shorter tubes of 4.76 mm diameter or tubes of 4 mm diameter without any loss in the thermal performance or increase in the energy consumption.