Buffer sizing model with fuzzy assessment on concrete gravity dam and HEPP projects
Beton ağırlık baraj ve HES projelerinin bulanık değerlendirme ile yedek zaman boyutlandırma modeli
  1. Tez No: 368940
  2. Yazar: ŞEMSETTİN BALTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL, PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Baraj ve HES projelerinin zamanında tamamlanmaları; ekonomik, sosyal ve politik sonuçlarından dolayı inşaa edildikleri ülkeler için elzemdir. Kompleks yapılarından dolayı baraj ve HES projelerinin inşaatında çeşitli belirsizlikler ve sapmalar mevcuttur ve bu sebeple oluşabilecek olumsuz etkileri bertaraf etmek ya da azaltmak adına kuvvetli ve güvenilir iş programlarının, projelerin başlangıcında oluşturulması gerekmektedir. Kuvvetli ve güvenilir iş programlarının oluşturulabilmesi için; yedek zaman kullanımı çeşitli teknikler arasında en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilmesine karşın; yedek zaman boyutlarının hesaplandığı geleneksel yöntemlerde çeşitli eksiklikler mevcuttur. Bu çalışmada iş kalemlerinin süreleri, iş kalemlerinin karakteristikleri, iş kalemlerinin aralarındaki bağlar ve proje özellikleri düşünülerek; beton ağırlık baraj ve HES projelerindeki yedek zaman boyutlarının daha doğru bir şekilde hesaplanabilmesi için gelişmiş bulanık değerlendirme ile yedek zaman boyutlandırma modeli önerilmiştir. Bulanık mantık kavramları bu çalışmanın ana parçasını oluşturmaktadır ve modeli geliştirebilmek için MATLAB'da oluşturulan Fuzzy Logic ToolboxTM kullanılmıştır. Detaylı literatür taraması ve uzmanlarla beyin fırtınası yapılarak, beton ağırlık baraj ve HES projeleri için 89 tane gecikme nedeni bulunmuştur. Modelin girdileri olarak gecikme nedenlerinin meydana gelme sıklıkları ve şiddet değerleri kullanılmıştır. Bu çalışmada önerilen yöntemin uygulanabilirliği farazi bir proje üzerinden örneklendirilmiştir. Ayrıca; bu çalışmada önerilen yöntemin izlenmesi ile birlikte diğer proje tiplerinde de yedek zamanların boyutları hesaplanabilir.
Özet (Çeviri)
Timely completion of dam and HEPP projects is indispensable for the country, they are constructed due to economical, political and social consequences of them. Since various uncertainties and variations existed on the construction of dam and HEPP projects because of their complex nature, robust and stable schedules should be created in the beginning of the projects in order to eliminate or minimize the negative effects of them. Among the various techniques; usage of time buffer is considered as one of the most effective methods for the robust and stable scheduling; however, traditional time buffer sizing methods prone from the several deficiencies. The study introduces improved buffer sizing model with fuzzy assessment in order to calculate the sizes of the time buffers more accurately for the concrete gravity dam and HEPP projects by considering the activities' durations, activities' characteristics, activities' interdependencies and project's characteristics. Fuzzy logic concepts form the main part of the study and Fuzzy Logic ToolboxTM, built on MATLAB, is used in order to develop the model. 89 causes of delay were found for the concrete gravity dam and HEPP projects by making detailed literature review and brainstorming with the experts. Frequency of occurrence and severity values of them were taken into account as inputs for the model. Applicability of the methodology proposed in this study was illustrated in the hypothetical project. Also, by following the methodology proposed in this study; sizes of the time buffers can be calculated for the other types of the projects.