Evaluation of BTEX concentrations in selected industries producing and applying paint based on human health risks through inhalation
Boya üretilen ve kullanılan seçilmiş endüstrilerde BTEK konsantrasyonlarının soluma yoluyla oluşan insan sağlık riskleri bazında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 368942
  2. Yazar: GİZEM NAZ DÖLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞEGÜL AKSOY, DOÇ. ELÇİN KENTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türkiye'de dış ortam hava kalitesi kontrolü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca (ÇŞB) Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği, Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği, Büyük Yakma Tesisleri Yönetmeliği ve Isınmadan Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği gibi düzenlemelerle sağlanmaktadır. Adı geçen yönetmeliklerde“işçi sağlığı ve güvenliği mevzuatı kapsamına giren iş yerleri iç ortamlarında uygulanmaz”ve“sanayiden kaynaklanan dış ortam hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla hazırlanmıştır”hükümleri yer alır. Bu durum göstermektedir ki ÇŞB mevzuatı yalnızca dış ortam hava kalitesinden sorumludur. Çalışanlara sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlama görevi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına (ÇSGB) verilmiştir. Görülmektedir ki ulusal mevzuatta İç Ortam Hava Kalitesini (İOHK) değerlendiren ve kirleticiler için sınır değerleri belirten bir düzenleme bulunmamaktadır. İOHK ise sağlığa zararlı solunabilir kimyasal maddelerin ortam havasında bulunma miktarıyla değerlendirilir. Bu değerlendirmede göz önünde bulundurulan Uçucu Organik Bileşikler (UOB) özellikle boya, vernik, inceltici ve yapıştırıcı gibi malzemelerin üretim ve kullanımından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada boya üretimi ve boya uygulaması esnasında iç ortama salınan benzen, tolüen, etilbenzen ve ksilene (BTEK) maruz kalan çalışanlar için sağlık riskleri belirlenmiştir. İSGÜM'ün 2006-2013 yılları arasında boya üretimi ve uygulaması yapan 57 farklı işyerinde ölçtüğü 195 BTEK konsantrasyonu kullanılmıştır. Elde edilen veri; sanayi tipi ve işlemin türü olmak üzere iki farklı açıdan değerlendirilmiştir. Bu veriler kullanılarak Çevre Koruma Ajansı, RAGS, Sayı I: İnsan sağlığı Değerlendirme Kılavuzu'nda (U.S. EPA, 2009) soluma maruziyeti sağlık risk değerlendirmesinde kullanılması önerilen metot ile sağlık risk değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları göstermiştir ki, boya uygulaması yapan tersane, otomotiv, mobilya gibi sektörlerde çalışanlar boya üretimi sektöründe çalışanlara göre daha çok BTEK'e maruz kalmaktadır. Ayrıca, konsantrasyon değerleri mevzuat sınır değerlerinin altında kalsa da sağlık risk değerlendirmesi yapıldığında bu konsantrasyonlara maruziyetin sağlık risklerinin kabul edilebilir kanser riski (1x10-6) ve tehlike indeksi (1) değerlerini oldukça aştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In Turkey, ambient air quality control is managed by the Ministry of Environment and Urban Affairs (MoEU) with Air Quality Evaluation and Management Regulation, Industrial Sourced Air Pollution Control Regulation, Large Combustion Plants Regulation and Heating Sourced Air Pollution Control Regulation. These regulations stated that“indoor air of workplaces which are under occupational health and safety legislation are out of the scope”and“regulations are prepared for ambient air pollution prevention sourced by industrial facilities”. This situation indicates that legislation of MoEU is responsible only for ambient air quality. The task of providing a safe and healthy working environment for employees is given to the Ministry of Labor and Social Security (MoLSS). It is seen that there is not any national legislation evaluating Indoor Air Quality (IAQ) and limiting indoor air pollutants. IAQ is evaluated by the amount of hazardous chemicals in indoor air. Volatile Organic Compounds (VOCs) which are considered in this evaluation are emitted from especially paint, varnish, thinners and adhesives production and usage. In this study, health risks are calculated for employees who are exposed to benzene, toluene, ethylbenzene and xylene (BTEX) during paint production and usage. 195 BTEX concentrations, measured at 57 different workplaces by ISGUM between 2006 and 2013, are used. Data is evaluated with respect to two classifications: type of industries and type of actions. By using the data, health risk assessment of inhalation exposure is conducted via using methodology provided by Environmental Protection Agency, RAGS, Volume I: Human Health Evaluation Manual (Part F, Supplemental Guidance for Inhalation Risk Assessment) (U.S. EPA, 2009). The results of the study demonstrate that employees of shipyard, automotive and furniture painting are exposed to BTEX more than employees of paint production and other industries. Furthermore, although concentrations are below the legislative limits, when HRA is conducted, it has been seen that health risks of exposure to these concentrations significantly exceed the acceptable cancer risk (1x10-6) and Hazard Index (1).