İzmit kenti yerleşim alanında btex seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of btex levels in Izmit city residential area
- Tez No: 662875
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİHRİBAN CİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma da, İzmit kenti yerleşik alanında uçucu organik bileşiklerden (UOB) en yaygın görülen BTEX (Benzen, Toluen, Etilbenzen, m,p,o Ksilenler) kirleticilerinin seviyelerini belirlemek, mevsimsel değişimlerini ve mekânsal dağılımlarını değerlendirmek amaçlanmaktadır. Çalışmada yorumlanan ölçümler“İzmit kentinde Yaşam Kalitesinin Ölçülmesi Sonuç Raporundan alınmıştır”(Gerçek D., Güven İ.T., Civan M., Türkoğlu H., 2019). Bu referans çalışmada, mevsimlik varyasyonu değerlendirmek amacıyla, örnekleme pasif örnekleme yöntemi ile yaz ve kış mevsimlerinde İzmit bölgesindeki 14 noktada gerçekleştirilmiştir. Her örnekleme noktasında BTEX ölçümleri yapılmıştır. Örnekler GC MS cihazı kullanılarak analizleri gerçekleştirilmiştir. Yıllık ortalama benzen, toluen, etilbenzen, m,p-ksilen, o-ksilen konsantrasyon değerleri sırasıyla 2,18 μg/m3, 5,88 μg/m3, 1,01 μg/m3, 1,94 μg/m3, 1,59 μg/m3 olarak ölçülmüştür. Tez çalışması kapsamında BTEX' lerin olası kaynaklarını tahmin etmek amacıyla Toluen/Benzen (T/B) ve m,p-ksilen/etilbenzen ((m,p)X/E) oranları hesaplanmış ve bu kirleticilerin mekansal dağılımları değerlendirilmiştir. Ayrıca BTEX kirleticilerin yaz ve kış mevsimi sonuçları kıyaslanarak mevsimsel değişimleri değerlendirilmiştir. Sonuçlar benzen kirleticisinin araç emisyonlarından toluen, etilbenzen ve ksilen kirleticilerinin endüstri ve küçük sanayi tesislerinden kaynaklandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the levels of the most common BTEX (benzene, toluene, ethylbenzene, m,p,o xylenes) pollutants, and to evaluate their seasonal changes and spatial distribution in İzmit City. The measurements interpreted in the study were taken from the“Result Report on Measuring the Quality of Life in the city of Izmit”(Gercek D., Guven I. T., Civan M., Turkoglu H., 2019). In this reference study, in order to evaluate the seasonal variation, sampling was carried out with passive sampling method at 14 points in the Izmit region during summer and winter seasons. BTEX measurements were made at each sampling point. The samples were analyzed using GC MS device. The mean annual concentrations of benzene, toluene, ethylbenzene, m,p-xylene, o-xylene were measured as 2,18 µg/m3, 5,88 µg/m3, 1,01 µg/m3, 1,94 µg/m3, 1,59 µg/m3 respectively. To estimate the possible sources of BTEX, toluene/benzene (T / B) and m,p-xylene/ethylbenzene ((m,p)X/E) ratios were calculated and the spatial distribution of these pollutants was evaluated. In addition, the seasonal variations of BTEX pollutants were evaluated by comparing the results of summer and winter seasons. The results show that the benzene pollutant is derived from vehicle emissions; toluene, ethylbenzene, and xenon pollutants are derived from industry and small industrial facilities.