Türk vergi sisteminde vergi teşviklerine yönelik İç Anadolu bölgesi girişimcilerinin bakışı: Çankırı, Ankara, Kırıkkale ve Kayseri örneği
The outlook of Central Anatolian entrepreneurs on the tax incentives in the turkish taxation system: Çankırı, Ankara, Kırıkkale and Kayseri̇ example
- Tez No: 369054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ülke ekonomilerinde kalıcı iyileşmelerin gerçekleştirilmesi için mali, siyasi, ekonomik politikaların uygulanması gerekmektedir. Özellikle kamu maliyesi açısından gelir kaynakları arasında en önemli konumda olan vergiler, ekonomi politikaların yönlendirilmesinde büyük görevler üstlenmektedir. Bu görevler arasında kalkınmaya olan katkısı önemli yer tutmaktadır. Ülke ekonomisinin kalkınmayı sağlayabilmesi için yatırımların ve yaşam standartlarının artması gerekmektedir. Bu oluşumları sağlayabilmek için resmi otoriteler yatırımcıların destekçisi olduğunu gösteren çalışmalar yapmalıdır. Bu çalışmaların en önemlisi belirli kurallar içinde alınan cebri olarak görülen ve devlet ya da kamu tüzel kişileri tarafından alınan vergilerde uygulanacak olan ayrıcalıklardır. Çalışmamızda ki amaç vergi teşviklerinin kalkınmaya ve bölgesel kalkınmaya etkilerini ölçerek firmaların teşvikler konusunda görüş ve fikirlerini analiz etmektir. Bu çalışmada; vergi teşvikleri, kalkınma ve bölgesel kalkınma teorik olarak ele alınmış, Türkiye'de uygulanmış ve uygulanmakta olan vergi teşvikleri kronolojik olarak incelenmiştir. Vergi teşviklerinin yatırımcılar üzerinde yaptığı etkiyi tespit edebilmek için İç Anadolu Bölgesi'nde 2012 Yeni Teşvik Sistemine göre 1. bölgede Ankara, 2. bölgede Kayseri, 3. bölgede Kırıkkale ve 5. bölgede Çankırı illeri il toplam 263 firmayla anket çalışması yapılmıştır. Yapılan analizle ülkemizde 19.06.2012 tarihinde uygulanmaya konulan teşvik sistemi hakkında illere ve firmaların bilgi ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanma koşullarına göre farklı görüşler orta çıkarılmıştır. Anahtar Kelimeler; Vergi, Vergisel TeĢvikler, Kalkınma, Bölgesel Kalkınma, TeĢvik Sisteminin Uygulanması
Özet (Çeviri)
In ensuring permanent improvements in national economies, austerity in public expenditure is paramount. In addition to this, certain measures in public revenue to improve the economy and ensure progress should also be taken. As one of the leading constituents of public revenue, taxes bear the most prominent role in national economies. This role can be defined as the contribution of taxes to economic progress. For financial growth, increase in investments and progress in living stand arts are essential. To accomplish this, official authorities should take steps backing the investors. Among those, the most important one is to grant privileges in compulsorylookingtaxescollectedaccordingtocertainrulesbystateorpubliccorporations The main purpose of this research will be measuring the impacts of tax incentives on regional development and analysing the ideas and opinions of corporations on the seta incentives. In this work, tax incentives, development and regional development are the critically discussed, and the tax incentives which were implemented in the past and are still being implemented in Turkey are chronologic ally examined. In order to assess the impact of incentives on investors, in accordance with 2012 New Incentive System in Central Anatolia, a survey study has been conducted with 263 companies in Ankara (Zone 1), Kayseri (Zone 2), Kırıkkale (Zone 3) and Çankırı (Zone 5). The analysis has unveiled different opinions by the firms, depending on the cities they are located in and the opportunity of benefiting from information and consultancy services, on the incentive system introduced in Turkey in July 19th, 2012. Key Words; Tax, Tax Incentives, Development, Regional Development, Application of Incentive Systems