Albert Camus felsefesinde ahlak
Ethics in philosophy of Albert Camus
- Tez No: 369060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJDET DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
“Albert Camus Felsefesi'nde Ahlak”başlığındaki bu çalışmada, Camus'nun kendi eserlerinden hareketle saçma kavramına yüklediği anlamlar ve bu anlamların ortaya çıkardığı ahlak anlayışı ele alındı. Devamında Camus'nun içinde bulunduğu Varoluşçuluk'un manası, tarihi ve düşünürlerine hakkında bilgi verildi. Daha sonra Camus'nun hayatı ve felsefi eserlerine değinildikten sonra 'absürt' (saçma) teriminin sözlük anlamları ile Camus'nun düşünce sisteminde hangi manalarda kullanıldığına değinildi. Son olarak ise düşünürümüzün fikirlerini daha iyi anlamak adına İnsan ve Değer Anlayışı alt başlığıyla ateizm, nihilizm, özgürlük gibi belli başlı kavramlara değinilerek ahlak anlayışı anlatıld . Anahtar Kavramlar: Albert Camus, Varoluşçu Felsefe, Saçma, Başkaldırı, İntihar, Tanrı.
Özet (Çeviri)
“Ethics In Philosopy of Albert Camus”header in this study, the works of Camus's own ridiculous concept of movement imposed meanings and these meanings are revealed morality were discussed. More Camus is located within the meaning of existentialism, was informed about the date and thinkers. Philosophical works of Camus's life and then, after the initial 'absurd' (nonsense) with the dictionary meaning of the term in Camus's thought system in which the means used were mentioned. Finally, in order to better understand the ideas of the thinker and the Value of Human Understanding with the sub-title of atheism, nihilism, freedom and morality were described with reference to specific concepts. Key Concepts: Albert Camus, Existentialist Philosophy, Rubbish, Revolt, Suicide, God.