Zizek'in özne anlayışına eleştirel bir bakış
A critical look on Zizek's understanding of the subject
- Tez No: 369059
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA ALTUNYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
20.yüzyılın başlarından itibaren modern düşüncede hâkimiyetini sürdüren ve aktif bir entelektüel gelenek olarak görünen kartezyen özne merkezli felsefeyi tüm boyutlarıyla kavrayabilmek için öznenin aşkınsal ve radikal boyutlarını detaylı bir analize tutan Zizek'i ve onun Lacan - Hegel konusundaki özel ilgisini anlamalıyız. Kant'ın aşkınsal felsefesine bir alternatif olarak gördüğü Lacancı teoriyi felsefi metinlerin analizinde kullanan Zizek, Alman idealizmi, özneleşme süreçleri ve psikanalitik açıdan öznenin konumunu detaylı bir analize tutmuştur. Zizek'i anlamak için öznenin tüm paradokslarını günümüzde yeniden dile getirmek gerekmektedir. Bu bağlamda kavramsal bir düzen oluşturmak ve gerçeklik alanının mantıksal konumunu yeniden kavramak için, her türlü nesnelliğin olanaklılık koşullarının felsefi, bilimsel-dinsel, estetik, etik, politik olarak anlaşılması ve tartışılması zorunludur. Teorik ve tarihsel anlamda aşkınsalcılık ve yarı-aşkınsalcılığın olanaklılık koşullarının bizi nereye götüreceğini anlamak amacıyla birtakım önkoşullar oluşturacağını düşündüğümüz bu çalışma, özne oluşumu-konumları, cinsel fark-kimlik oluşumu, tikel-evrensel ilişkisi, özgürlük döngüsü, toplumsal bağlantılar ve mantığın statüsünü tartışacaktır. Anahtar Kelimeler Zizek, Özne, Kant, Lacan, Paralaks, Aşkınsal
Özet (Çeviri)
To understand Cartesian“subject”centered philosophy, which has held its dominance in modern philosophy since the beginning of 20th century, from all perspectives we have to inspect the works of Zizek; his particular curiousity about Lacan-Hegel. Accepting Lacan as an alternative to Kant's transcendentalism, using Lacan's theory in an analysis of philosophical articles, Zizek produced a detailed analysis of German idealism, 'process of subjectification' and psychoanalitical perspective. To understand Zizek it's important to redefine and reveal paradoxes of 'subject'. Accordingly, to create a conceptial norm and understand the logical status of it's area of reality, we must understand and debate the probability conditions of every reality of every object whose possibility conditions must be understood philosophically, aesthetically, socio-religously, ethically and politically to reach understanding. I hope to provide a preliminary work to provide insight on possibility and conditions of transcendentalism and semi-transcendentalism on both theoretical and historical grounds. On this goal this work will debate subjects like 'subject formation', 'development of sexuality', 'individual and universe relationship', 'freedom cycle', 'bonds within a society' and 'status of logic'. Key Words Zizek, Subject, Kant, Lacan, Parallax, Transcendental