A Model of petroleum reservoir development planning with nonlinear decline of patential flow rate
- Tez No: 3692
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET DO?RUSAL OLMAYAN POTANSİYEL AKIŞ DÜŞÜŞLÜ PETROL REZERVUARLARININ GELİŞİM PLANLAMASI İÇİN BİR MODEL SOKKR, Nagy Yöneylem Araştırması Yüksek Lisans Tezi Danışman: Prof. Dr. Halim DO?RUSÖZ Haziran 1988, 81 Sayfa Bir petrol rezervuarının gelişim planlaması ve üretim yönetimi yenilenemeyen kaynaklardan yararlanma ile ilgili tipik bir yatırım karar problemidir. Şimdiye kadar toplam net indirgenmiş karı maksimize edecek şekilde kuyu açma çizelgesini optimize etmek üzere bir çok model geliştirilmiştir. Bu modellerde kullanılan, potansiyel akış hızının kümülatif üretimle doğrusal olarak düştüğü varsayımı, çok Önemli fakat tartışılabilir bir varsayımdır. Bu tezde bu sadeleştirici varsayım, doğrusal olmayan söz konusu düşüş eğirisi, parçalı doğrusal bir fonksiyonla yaklaşık olarak temsil edelerek kaldırılmış tır. Böylece, daha gerçekçi ve doğru bir model ve bu modelden çözüm elde etme yöntemi geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Ayrıca gerçek bir rezervuar için yapılan bu uygulamada çözümün değişik parametrelere duyarlığı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A MODEL OF PETROLEUM RESERVOIR DEVELOPMENT PLANNING WITH NONLINEAR DECLINE OF POTENTIAL FLOW RATE SOKKR, Nagy M.S. in Operational Research Supervisor: Prof. Dr. Halim DO?RUSÖZ June 1988, 81 pages Development planning and production management of a petroleum reservoir is a typical investment decision problem of exploitation of depletable resources. Several models have been developed to determine the optimal drilling schedule maximizing the total.discounted net profit. In these models, approximating the nonlinear decline curve of potential flow rate versus cumulative production by one straight line is a very crucial and questionable assumption. In this study this simplifying assumption is removed using a general piecewise linear representation of the nonlinear curve of potential flow rate versus cumulative production. Thus, in this thesis, a more realistic development planning model is developed. Also, a solution method is developed to determine the optimal development programs maximizing the total mdiscounted net profit. Furthermore the sensitivity of the solution to various parameters is analyzed. IV