Behçet hastalığında manyetik rezonans görüntüleme ile sakroiliit sıklığının saptanması
Determining the prevalance of sacroiliitis in behcet's disease by magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 369742
  2. Yazar: MUAMMER TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÇOBANKARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: Behçet hastalığı (BH) oral ve genital ülserlerle karakterize multisistemik inflamatuar bir hastalıktır. BH'nda görülen eklem tutuluşu, üveit varlığı, oral ülserler ve eritema nodozum gibi klinik bulgular spondilartropati grubu hastalıkların da önemli bulgularındandır. Bu nedenle BH altmışlı ve yetişli yıllarda spondiloartropati grubu hastalıklardan birisi olarak sınıflandırılmıştır. Bu yıllarda yapılan konvansiyonel grafilerin kullanıldığı çalışmalarda hastaların %65'inde sakroiliit rapor edilmiştir. Daha sonra yapılan kontrollü çalışmalarda %35 hastada tespit edilen sakroiliit'in sağlıklı kontrollerden farklı olmadığı gösterilmiştir. Manyetik rezonans (MR) görüntüleme sakriliak eklem patolojilerini göstermede direk grafi, bilgisayarlı tomografi ve sintigrafiye üstün olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada BH'ında diğer yöntemlere göre daha hassas olan MR yöntemi kullanılarak sakroiliak eklem tutuluşunu değerlendirdik. Materiyel Metod: Çalışmaya Romatoloji kliniğinde BH'lığı nedeniyle takip edilen 25'i bayan toplam 50 hasta ile 25'i bayan toplam 50 sağlıklı kontrol dâhil edildi. Tüm hastaların ve kontrol grubunun anemnezi ve fizik incelemesi yapıldı. Kas iskelet sistemi bulguları olan sağlıklı gönüllüler çalışmaya alınmadı. Bütün hastaların rutin laboratuar testleri yapıldı. Hastaların ve sağlıklı gönüllülerin sakroiliak eklem MR görüntülemeleri yapıldı. MR görüntüleri iki radyoloji uzmanı tarafından kör olarak değerlendirildi. Sonuç: BH'larının yedisinde (%14), kontrol grubunun sekizinde (%16) sakroiliit saptandı. Gruplar arasında sakroiliit sıklığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu (p>0.05). Aktif ve kronik sakroiliit bulguları açısından da her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu (p>0.05). Yapılan rutin laboratuar incelemelerinin Behçet hastalarında sakroiliak eklem tutuluşu ile ilişkisi gösterilemedi. Tartışma: Sonuç olarak BH bazı özellikleri ile spondiloartropati grubu hastalıklara benzese de yapmış olduğumuz çalışmanın bulgularına göre spondiloartropatilerin en önemli özelliği olan sakroiliit Behçet hastalarında sağlıklı kontrollerden daha sık görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
Behcet's disease (BD) is a multisystem inflammatory disease with oral and genital ulcers. It was classified as one of the seronegative arthritis in sixties and seventies due to occurrence of oral ulcers, arthritis, uveitis, and erythema nodosum like symptoms. The prevalence of sacroilitis was detected as 65% with conventional radiography in early reports. However in a controlled study, prevalence of sacroilitis was reported as 35% which was comparable with the healthy control group. Magnetic resonance imaging (MRI) is the most sensitive method for detection of sacroiliitis in patients with spondyloarthropathies. In this study we aim to determine the prevalence of sacroiliitis in patients with Behçet disease by using MRI and compare with the healthy control group. Material and Method: Fifty patients (25 M, 25 FM) having Behçet's disease according to international Behçet's disease study group classification criteria were included into the study. Fifty healthy people (25 M, 25 FM) who did not have any musculoskeletal symptom were taken as control group. Medical history was taken and physical examination was performed for both study and control groups. Subjects in control group who had musculoskeletal symptoms were excluded from the study. Routine laboratory tests were obtained from the study group. Sacroiliac joint MRI exams were taken for both study and control groups and evaluated by two radiologists who were blinded to the subjects. Result: sacroiliitis were detected in seven (14%) patients with BD and in eight (%16) subjects in the control group. There was no statistically significant difference between two groups for the prevalence and presence of active and chronic findings of sacroiliitis (p>0.05). No correlation was detected between acute phase reactants and sacroiliitis in patients with Behçet's disease. Conclusion: Although Behçet's disease has symptoms of spondyloarthropaties the prevelance of sacroiliitis which is most important clinical finding of spondyloarthropathy is not different from the healthy control group.