Behçet sendromunda aksiyal spondiloartrit sıklığı
Prevalence of axial spondyloarthritis in Behcet's syndrome
- Tez No: 917846
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE MELİKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Behçet sendromu (BS) ve spondiloartritler (SpA) belirli özellikler ile ayrılsa da, her iki hastalıkta da üveit, entezit, inflamatuar bağırsak hastalığı ve artrit görülebilir. Dahası, her iki hastalıkta da güçlü MHC sınıf I ilişkisi ve genom çapında ilişkilendirme çalışmaları SpA ve BS arasında patogenezle ilişkili benzer yolaklar saptamıştır. Çalışmamızda, Assesment in SpondyloArthritis international Society (ASAS) sınıflandırma kriterleriyle BS hastalarında aksiyal SpA (aksSpA) sıklığını belirlemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya 45 yaş altında ve Uluslararası Çalışma Grubu kriterlerini karşılayan toplam 296 ardışık BS hastası dahil edildi. ASAS'a göre kronik bel/sırt ağrısı olan hastalara aksSpA için ASAS sınıflandırma kriterleri uygulandı. Sorgulama sırasında veya geçmişte kronik sırt ağrısı olanların SpA özellikleri sorgulandı. HLAB27, C-reaktif protein testi ve düz grafi ile sakroiliak eklemlere manyetik rezonans görüntülemesi (MRG) yapıldı. İnflamatuvar sırt ağrısı ASAS kriterleriyle sorgulandı. Radyolojik görüntülemeler iki deneyimli radyolog tarafından incelendi. BS'daki aksSpA prevalansını genel popülasyonda %1.4 olan prevalans ile karşılaştırmak için tek örneklem t-testi kullanıldı. Bulgular: 296 hastanın 88'inde (%29,7) sorgulamada kronik bel/sırt ağrısı vardı ve 43'ünde (%48,8) inflamatuvar karakterdeydi. 15 hasta (%5) ASAS'ın aksSpA kriterlerini karşılıyordu. 8 hastanın kronik bel/sırt ağrısı geçmişteydi. Bunlardan biri de aksSpA kriterlerini karşıladı. Toplamda 16 aksSpA hastası saptandı. Bunların 4'ü radyografik aksSpA, 5'i radyografik olmayan aksSpA, 7'si klinik koldan tanı aldı. Sonuç: BS'nda ASAS kriterlerince aksSpA prevalansı %5'ti ve genel popülasyona göre prevalansı artmamıştı. BS'nda birçok SpA özelliği gözlemlenebildiğinden, BS'nun SpA'yı taklit edebileceği (veya tam tersi) beklenebilir. Bununla birlikte, posterior üveit, BS'nun mukokütanöz tutulumu, vasküler veya nörolojik tutulumları gibi majör organ tutulumları iki hastalığı birbirinden ayırabilir
Özet (Çeviri)
Purpose: Although Behçet's syndrome (BS) and spondyloarthropathies (SpA) have distinct features, both can present with uveitis, enthesitis, inflammatory bowel disease, arthritis. Both conditions are also strongly linked to MHC class I, genomewide association studies have revealed similar pathways. This study aimed to determine the prevalence of axial SpA (axSpA) in BS patients using the Assessment of SpondyloArthritis International Society (ASAS) classification criteria. Methods: The study included 296 BS patients under 45 who met International Study Group criteria. ASAS classification criteria for axSpA were applied to those with chronic back pain, SpA features were assessed in individuals with current or past pain. HLA-B27, C-reactive protein testing, MRI of the sacroiliac joints, plain radiography were performed. Inflammatory back pain was evaluated per ASAS criteria, two radiologists reviewed the imaging. A one-sample t-test compared the prevalence of axSpA in BS to the general population's prevalence of 1.4%. Results: Of the 296 patients, 88 (29.7%) reported chronic lower back pain, with 43 (48.8%) inflammatory pain. Fifteen patients (5%) met the ASAS criteria for axSpA, including one of eight with a history of chronic back pain. In total, 16 axSpA patients were identified: 4 with radiographic axSpA, 5 with non-radiographic axSpA, 7 diagnosed clinically. Conclusion: The prevalence of axSpA in BS was 5% per ASAS criteria, with no increase compared to the general population. Many SpA features can appear in BS, suggesting it may mimic SpA (and vice versa). However, major organ involvements like posterior uveitis, vascular or neurological issues can differentiate the two diseases.