Çocukluk çağı lösemi hastalarında lamin protein ekspresyonu
Lamin protein expression in childhood acute leukemias
  1. Tez No: 369779
  2. Yazar: AYŞE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Onkolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çocukluk Çağı Lösemi Hastalarında Lamin Protein Ekspresyonu Amaç: Çalışmamızda, çocukluk çağı akut lösemilerinde hücre çoğalması ve apoptozis ile ilgili yollarla bağlantılı olduğu düşünülen lamin A/C, lamin B1 ve lamin B2 proteinlerinin ekspresyon durumunun saptanması ve prognoz ile olan ilişkilerinin değerlendirilmesi planlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza, hastanemiz Pediatrik Onkoloji Bilim Dalı'nda Ocak 2008 ile Mart 2014 tarihleri arasında başvuran ve akut lösemi tanısı alıp tedavi edilen 73'ü akut lenfoblastik lösemi (ALL) ve 29'u akut myeloid lösemi (AML) olmak üzere toplam 102 olgu alındı. Tanı anında ve indüksiyon tedavisi bitiminde lamin A/C, lamin B1 ve lamin B2 protein ekspresyonları Real Time PCR yöntemi ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Lamin Protein Expression in Childhood Acute Leukemias Objective: The aim of this study is to evaluate the prognostic value and expression pattern of lamin A/C, lamin B1 and B2 which is thought to be related with cell proliferation and apoptosis in chilhood acute leukemias. Methods: Seventy-three patients diagnosed as acute lymphoblastic leukemia (ALL) and 29 patients as acute myeloid leukemia (AML) were included in the study. The study was carried out between January 2008 and March 2014 in the Cukurova University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Oncology. Real Time PCR method was used to detect lamin A/C, lamin B1 and lamin B2 protein expression at the time of the diagnosis and at the end of the induction treatment.