Çocukluk çağı hematolojik malignitelerinde mikrorna'ların prognostik etkisi
Prognostic effect of micrornas in hematological malignancies of childhood
- Tez No: 412725
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
MikroRNA'lar, son zamanlarda kanser biyogenezinde etkili oldukları gösterilmiş, protein kodlamayan RNA'lardır. Etkilerini transkripsiyon sonrası gen modifikasyonu ile göstermektedirler. Çocukluk çağı hematolojik kanseri sıklığı giderek artmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda çocukluk çağı hematolojik malignitelerinde miRNA ekspresyonu ve prognoz ile ilişkisini araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 26 hasta ve 5 sağlıklı kontrol alındı. Hastaların 21'i akut lösemi (15 ALL, 6 AML), 5'i lenfoma (4'ü NHL, 1'i HL) tanısı almış hastalardan ve 5 sağlıklı kontrolden oluşmaktaydı. Kontrol grubunu yaş ortalaması 9,2 ±2,2 yıl olup 3'ü erkek (%60), 2'si kızdı (%40). Akut lösemi hastalarının dokuzu (%42,9) kız, 12'si (%57,1) erkekti. Akut lösemi hastalarının ortalama yaşı 8,5 ±7,2 yıl, ortanca yaşı 5,7 yıl (1-27) olarak saptandı. Hastalardan kemoterapi öncesi ve tedavinin 1 ayı tamamlandıktan sonra periferik venöz örnek alınarak miRNA analizleri yapıldı. Akut lösemi hastalarında sağlıklı kontrollere göre let-7b, mir-31, miR-128-1, miR-218, miR-331, miR-372, miR-375, miR-422, miR-451 ve miR-520 ekspresyonları azalmış bulundu. ALL hastalarında miR-375 ekspresyonunun azaldığı, miR-21, miR-222, miR-30, miR-145, miR-146a ve miR-155 ekspresyonunun arttığı saptandı. AML hastalarında miR-155'in ekspresyonu artarken, miR-10, miR-23, miR-218, miR-422, miR-451'in ekspresyonunun azaldığı görüldü. Lenfoma hastalarında kontrol grubuna göre miR-222, miR-30, miR-145, miR-146a, miR-181'in ekspresyonları artarken; let-7b, miR-7, miR-10, miR-23, miR-25, miR-128-1, miR-422 ve miR-451'in ekspresyonları azalmış bulundu. Lösemi hastalarında tedavi sonrası miR-204, miR-7, miR-10, miR-30, miR-155, miR-192, miR-422, miR-451, miR-520, miR-548, miR-375, miR-1, miR-23 ve miR-146a'nın ekspresyonlarının arttığı; let-7b ve miR-132'nin ekspresyonlarının azaldığı saptandı. Lenfoma hastalarında tedavi sonrası miR-200c miR-7, miR-132, miR-21, miR-520, miR-155, miR-375, miR-422, miR-451, miR-200c, miR-204 ve miR-135b'nin ekspresyonlarının arttığı; let-7b, miR-10 mir-30, miR-222, miR-27a, miR-25 ve miR-145 ekspresyonlarının azaldığı saptandı. Lösemi hastalarının tedavi öncesi lökosit sayıları ile tedaviden sonra değişen miRNA'lardan miR-128-1 ve miR-331 ile lökosit sayısı arasında pozitif yönde ilişki bulundu. Sonuç olarak miRNA'lar hematolojik malignitelerin patogenezinde, tedavi yanıtında, relaps ve prognozunda rol oynamaktadırlar. Bu konuda daha fazla hasta sayısı ile yapılacak çalışmalarla kesin bilgiler elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
MicroRNAs are non protein coding RNAs, which are recently shown to be effective in cancer biogenesis. They show their effects by post-transcriptional gene modification. Childhood hematologic cancer frequency is increasing. Therefore in our study, we aimed to investigate miRNA expression and its relationship with the prognosis in childhood malignities. The study enrolled 26 patients and 5 healthy controls. The patient group consisted of 21 patients diagnosed as acute leukemia (15 ALL, 6 AML), and 5 patients as lymphoma (4 NHL, 1 HL). Mean age of the control group was 9,2 ±2,2 years, 3 of these were male (%60) and 2 were female (%40). Nine of acute leukemia patients (%42,9) were female, 12 were male (%57,1). Mean age of acute leukemia patients was found 8,5 ±7,2 years, median age was found 5,7 years (1-27). Peripheric venous samples were obtained from the patients before chemotherapy and after one month of therapy was completed, and miRNA analysis were performed. Decreased expression of let-7b, mir-31, miR-128-1, miR-218, miR-331, miR-372, miR-375, miR-422, miR-451 and miR-520 was detected in acute leukemia patients. In ALL patients miR-375 expression was decrease, miR-21, miR-222, miR-30, miR-145, miR-146a and miR-155 expressions were increase. In AML patients whereas miR-155 expression was increase, miR-10, miR-23, miR-218, miR-422, miR-451 expressions were decreased. In lymphoma patients with respect to healthy controls miR-222, miR-30, miR-145, miR-146a, miR-181 expressions were increased whereas let-7b, miR-7, miR-10, miR-23, miR-25, miR-128-1, miR-422 and miR-451 expressions were decrease. After treatment in leukemia patients increased levels of miR-204, miR-7, miR-10, miR-30, miR-155, miR-192, miR-422, miR-451, miR-520, miR-548, miR-375, miR-1, miR-23 and miR-146a levels and decreased levels of let-7b and miR-132 levels were detected. In patients diagnosed with lymphoma, while increased levels of miR-200c miR-7, miR-132, miR-21, miR-520, miR-155, miR-375, miR-422, miR-451, miR-200c, miR-204 and miR-135b were established; decreased levels of let-7b, miR-10 mir-30, miR-222, miR-27a, miR-25 and miR-145 were detected. There is positive relationship in between miR-128-1, miR-331 and leukocyte count in leukemia patients. In conclusion, miRNAs have a role in pathogenesis, response to the treatment, relaps and prognosis of hematologic malignities. Certain information could be obtained with further studies in this issue.