Ratlarda karbontetraklorür ile oluşturulan hepatotoksisitede bazı biyokimyasal parametreler ve protein elektroforezi değişimleri üzerine fucoidan'ın etkisi
The effect of fucoidan on the changes of some biochemical parameteres and protein electrophoresis in hepatotoxicity ınduced by carbontetrachloride in rats
- Tez No: 369862
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ayşin N, Ratlarda karbontetraklorür ile oluşturulan hepatotoksisitede bazı biyokimyasal parametreler ve protein elektroforezi değişimleri üzerine fucoidan'ın etkisi. Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Biyokimya Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van 2014. Fucoidan, kahverengi deniz yosunlarınlarından eksrakte edilen sülfatlı bir polisakkarittir. Bu çalışmada ratlarda CCl4 ile oluşturulan hepatotoksisitede fucoidan kullanılmasının bazı biyokimyasal parametreler (ALT, AST, GGT, albumin, globulin, total protein) ile protein fraksiyonları üzerine etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada kullanılan ratlar rastgele her biri 8 rattan oluşan 4 gruba ayrıldı: Kontrol grubu, fucoidan grubu (fucoidan 100 mg/kg/gün, 8 gün intragastrik), fucoidan+CCl4 grubu (fucoidan 100 mg/kg/gün, 8 gün intragastrik+tek doz CCl4 1 ml/kg i.p), CCl4 grubu (tek doz CCl4 1 ml/kg i.p). 8 günlük deneme süresinden 24 saat sonra kan örnekleri alındı, elde edilen serumlarda ALT, AST, GGT aktiviteleri ile total protein, albumin ve globulin düzeylerinin analizi otoanalizörde, serum protein fraksiyonları ise elektroforetik olarak tespit edildi. Serum ALT, AST, GGT aktiviteleri ile globulin ve total protein düzeyleri en yüksek olarak CCl4 grubunda saptandı.
Özet (Çeviri)
Aysin N, The effect of fucoidan on the changes of some biochemical parameteres and protein electrophoresis in hepatotoxicity ınduced by carbontetrachloride in rats. The University of Yüzüncü Yıl, Health Sciences Institute, Department of Biochemistry, MSci. Thesis, Van 2014. Fucoidan is a sulfate polysaccharide that extracted from the brown alges. This study was aimed to search the effect of fucoidan on some biochemical parameters (ALT, AST, GGT, albumin, globulin, total protein) and protein fractions in hepatotoxicity induced by CCl4 in rats. The rats which are used in the study were randomly divided into 4 groups that each of has 8 rats : Control group, fucoidan group (fucoidan 100 mg/kg/day, 8 days intragastric) fucoidan+CCl4 group (fucoidan 100 mg/kg/day, 8 days intragastric+single dose CCl4 1 ml/kg i.p), CCl4 group (single dose CCl4 1ml/kg i.p). After 24 hours from the process of eight-day experiment, blood samples were taken. The analysis of total protein, ALT, AST, GGT activities, albumin and globulin levels were done by autoanalyser and also serum protein fractions were electrophoretically determined. The higher levels of globulin and total protein levels ALT, AST, GGT activities were found in the group of CCl4.