Şizofreni hastalarına bakım verenlerin başa çıkma stratejileri ile ruhsal hastalığa yönelik inançlarının; bakım veren yükü, depresyon ve anksiyete düzeyleriyle ilişkisi
The relationship of coping strategies and beliefs toward mental illness with caregiver burden, depression and anxiety levels in caregivers of schizophrenic patients
- Tez No: 369902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ ÖZGEN, UZMAN ÜRÜN ÖZER ÇERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
AMAÇ: Literatürde bakım veren hasta yakınının tıbbi tedavi ile psikososyal iyileştirme süreci arasında bir köprü görevi gördüğüne dikkat çekilmektedir. Hasta yakınlarının ruhsal iyilik halini bozan faktörler tedavi sürecini de olumsuz yönde etkilemektedir. Bakım verenlerin tedavi sürecindeki önemi açısından bu konuda yeni olasılıkları değerlendirecek çalışmalara ihtiyaç vardır. Çalışmamızda bu sebeple şizofreni hastalarının bakım verenlerinin başa çıkma stratejileri ve ruhsal hastalığa yönelik inançlarının algıladıkları yük, depresyon ve anksiyete düzeyleri ile ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi 6. psikiyatri polikliniklerine başvuran DSM-IV-TR ölçütlerine göre şizofreni tanısı konulan ardışık olarak görüşmeye alınan 140 hastanın bakım verenleri çalışmaya alınmıştır. Katılımcılara bazı sosyodemografik ve diğer özellikleri içeren bir form, Stresli Durumlarla Başa Çıkma Envanteri kısa formu, Ruhsal Hastalığa Yönelik İnançları Ölçeği, Zarit Bakım Veren Yükü Ölçeği, depresyon ve anksiyete düzeylerini araştırmak için Beck Depresyon Envanteri ve Beck Anksiyete Envanteri uygulanmıştır. BULGULAR: İstatistiksel incelemeler sonrasında bakım verenlerin %47.9' unun daha olumsuz inançlara sahip olduğu, %72.9' unun şiddetli yük yaşadıkları, %33.6' sının orta-ağır derecede anksiyete belirtileri, %26.4' ünün ise orta-ağır derecede depresif belirtiler gösterdikleri görülmüştür. Ruhsal hastalığa yönelik inançlar olumsuzlaştıkça bakım verenlerin yaşadıkları yük, depresyon ve anksiyete belirtilerinde artış olduğu saptanmıştır. Çözüme dönük stratejiler ile yük, depresyon ve anksiyete düzeyleri arasında negatif yönde, duygusal stratejiler ile ise pozitif yönde bir ilişki olduğu görülmüştür. Kaçınmacı stratejiler ise hissedilen yük ile pozitif ilişkide bulunurken depresyon ve anksiyete düzeyleri ile ilişkisiz bulunmuştur. SONUÇ: Bakım verenlerin ruhsal hastalığa yönelik inançları ve başa çıkma stratejileri ile yük, depresyon ve anksiyete düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Hasta ve bakım vereni arasındaki iki yönlü etkileşim dikkate alındığında, bakım verenin desteklenmesinin hasta açısından da olumlu sonuçlar getirmesi beklenmektedir. Bu bulguların ışığında, şizofreni gibi kronik seyirli ruhsal bir hastalıkta bakım verenlerin, tedavi ekibi tarafından daha dikkatlice değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In literature it is noted that caregivers serve as a bridge between medical treatment and psychosocial healing. Factors that disrupt caregivers' mental well-being are also affect patients' well-being negatively. In terms of the importance of caregivers in this regard there is a need for studies to evaluate new possibilities. Therefore, the aim of this study was to investigate the relationship between coping strategies and beliefs about mental illnesses with the levels of caregiver burden, depression and anxiety in the caregivers of schizophrenic patients. METHOD: 140 caregivers who admitted to attend the research were counted. In the caregivers of schizophrenic patients, coping strategies was evaluated using short form of Coping Inventory for Stressful Situations, beliefs about mental illnesses was evaluated using Beliefs Toward Mental Illness Scale, caregiver burden was evaluated using Zarit Caregiver Burden Scale, depression and anxiety was evaluated using Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory. RESULTS: Statistical analysis showed that 47.9% caregivers have more negative beliefs, 72.9% experience severe burden, 26.4% have moderate-to-severe level of depressive symptoms, 33.6% have moderate-to-severe symptoms of anxiety. The results indicated that the task oriented scale was negatively correlated with levels of caregiver burden, depression and anxiety; while the emotional scale was positively correlated with levels of caregiver burden, depression and anxiety and the avoidant scale was positively correlated with levels of caregiver burden. In our study it is also found that the beliefs toward mental illness scale was positively correlated with levels of caregiver burden, depression and anxiety. CONCLUSION: Caregivers' coping strategies and beliefs towards mental illness were found to be a significant relationship with the levels of caregiver burden, depression and anxiety. The two-way interaction between patients and caregivers, considering the patient in terms of caregivers' support is expected to bring positive results. In light of these findings, chronic mental illnesses such as schizophrenia, it is recommended to evaluate caregivers more carefully.