Timokinon'un meme kanseri hücresine etkisi
Effect of thymoqui̇none on the breast cancer cell
- Tez No: 369911
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Nigella Sativa (Çörek otu)'nın en önemli biyoaktif bileşeni olan timokinon'un antikanserojenik, antitümöral, antioksidan ve antiproliferatif özellikleri nedeniyle son yıllarda bir çok çalışmaya konu olduğu göze çarpmaktadır. Hücre kültürü ve deney hayvan çalışmalarıyla, karsinogenezde timokinon'un kanser önleyici etkileri ortaya konmuştur. Buna karşın bu etkilerinin moleküler etki mekanizması halen tam olarak anlaşılamamıştır. Çalışmamızda kanser hücresi proliferasyonu inhibitörleri olarak değerlendirilen çörek otu'nun en önemli bileşeni timokinon'un (C10H10O2; 2–izopropil-5-metil-1,4–benzokinon), MCF-7 meme kanseri hücre serisinde, farklı konsantrasyon ve sürelerde hücre proliferasyonu üzerine etkisini gerçek zamanlı hücre elektronik algılama sistemiyle (xCELLigence) ortaya koymayı amaçladık. Bu amaçla hücre kültürü laboratuvarında timokinon uygulanan MCF-7 hücrelerinin doz ve zaman bağımlı olarak proliferasyonunun inhibisyonu gözlemlendi. Hücrelerin proliferasyonundaki değişiklikler, gerçek zamanlı hücre algılama sistemi kullanılarak değerlendirildi. Hücre sayısındaki değişiklikler, mikro elektrot içeren özel hücre kültürü kuyucuklarında, deney süresince her 15 dk'da bir sürekli olarak izlendi ve eş zamanlı doz gruplarından alınan örneklerde enerji düzeyleri analizleri gerçekleştirildi. Hücrelerin enerji düzeyi HPLC yöntemi ile belirlendi. Sonuç olarak, timokinon'un meme kanseri hücresi proliferasyonunu doz ve zaman bağımlı olarak inhibe ettiği ve enerji düzeylerini de azalttığı gözlenmiştir. Bu değerlendirmeyle birlikte, timokinon'un hücre proliferasyonuna etki mekanizmasıyla ilgili daha ileri çalışmalar bu konuda aydınlatıcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Thymoquinone, which is the most crucial bioactive component of Nigella sativa (Black cumin), has recently attracted the attention of researchers, due to anti-carcinogenic, antitumoral, antioxidant and antiproliferative properties. Cell culture and experimental animal studies have been shown cancer-preventive effects of thymoquinone in carcinogenesis. However, molecular action mechanisms of these effects are not clear. Thymoquinone (C10H10O2; 2–isopropyl-5-methyl-1,4–benzoquinone) is the most important component of black cumin, evaluated as inhibitors of proliferation of cancer cells. In our study, we investigated the effect of thymoquinone with different concentrations and durations to cell proliferation in MCF-7 breast cancer cell line by real-time analyser (xCELLigence). A real-time cell analyzer was used to evaluate the effects of different doses of thymoquinone on the proliferation of MCF–7 breast cancer cell line. Changes in the number of cells in special cell culture flasks that containing micro-electrodes was observed continuously every 15 minutes during the experimental period and simultaneous energy levels in samples collected from dose group analyzes were performed. Energy levels of cells measured by HPLC method. As a result, thymoquinone inhibited the human breast cancer cells proliferation as dose and time dependent manner and it has been observed that the energy levels of cells reduced. Studies of the mechanisms of action of thymoquinone on cell proliferation will be informative in this regard