Sıçanlarda deneysel böbrek iskemi-reperfüzyon hasarında çinko ve melatoninin etkisi
The effects of zinc and melatonin experimental renal ischaemi-reperfusion damage in rat
- Tez No: 369910
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM MOĞULKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Böbrek iskemi-reperfüzyonunda oluşan oksidatif stres direkt olarak glomerular ve tubüler epitelyumu etkiler. Oksijen serbest radikaller renal iskemi-reperfüzyon yaralanmasının patofizyolojisinde önemli rol oynamaktadır. Mevcut çalışmanın amacı sıçanlarda deneysel olarak böbrek iskemi-reperfüzyon hasarında 3 hafta süreli çinko, melatonin ve çinko + melatonin takviyesinin doku ve plazmadaki malondialdehid (MDA) ile eritrosit ve dokudaki glutatyon (GSH) düzeyleri ve böbrek histolojine olan olan etkisini belirlemekti. Çalışma ağırlıkları ortalama 250 gr olan erkek Wistar albino ratlar üzerinde gerçekleştirildi. Deney grupları şu şekilde oluşturuldu. 1-Kontrol, 2-Sham, 3-İskemi-Reperfüzyon, 4-Çinko + İskemi-Reperfüzyon, 5- Melatonin+ İskemi-Reperfüzyon, 6-Çinko +Melatonin + İskemi-Reperfüzyon grubu. Çinko ve melatonin iskemi-reperfüzyon öncesi 3 mg/kg dozunda 3 hafta boyunca peritoniçi günlük olarak uygulandı. Renal iskemi-reperfüzyon genel anestezi yapılan hayvanlarda sol böbreklerin 45 dakika iskemi ve 1 saat reperfüzyonu şeklinde oluşturuldu. Uygulamanın bitiminde öldürülen hayvanlardan alınan kan ile böbrek dokusundaki MDA ve GSH seviyeleri ile dokudaki histolojik değişiklikler belirlendi.
Özet (Çeviri)
Oxidative stres during the renal ischaemi-reperfusion affect directly glomeruler and tubuler epitelium. Oxygen free radicals have roles in pathophysiology of renal ischaemi-reperfusion injury. The aim of present study was determined to the effects of 3 weeks zinc, melatonin or zinc plus melatonin on plasma and tissue malondialdehyde (MDA) and eryhtrocyte and tissue glutathione levels and renal histology. Experiments were held on the Wistar-albino rats which mean body weight 250 gr. Groups were design as 1-Control, 2-Sham, 3-Ischaemi-Reperfusion, 4- Zinc + Ischaemi-Reperfusion, 5- Melatonin + Ischaemi-Reperfusion, 6-Zinc + Melatonin + Ischaemi-Reperfusion. Zinc and melatonin were supplemented as 3 mg/kg/day by intraperitoneally. For the renal ischaemi-reperfusion animals were anesthesized and left kidneys ischaemized and reperfused 45 and 60 minutes, respectively. Following that mentioned procedure animals were killed and MDA and GSH samples analyzed in renal tissue and blood and also histopathologic evaluation was done.