Ratlarda serulein ile geliştirilen akut pankreatit modelinde L-karnitinin etkileri
Developed in rats with cerulein effects of L-carnitine in acute pancreatitis model
- Tez No: 369966
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Yağ metabolizmasında uzun zincirli yağ asitlerinin mitokondri matriksine taşınmasında görev yapan L-karnitinin, ülseratif kolit, iskemik kolit, gastrik ülser, diabetik polinöropati ve parkinsonizm dahil pek çok patolojik koşulda belirgin antioksidan özelliği kanıtlanmıştır. Akut pankreatitin etiyopatogenezinde oksidatif stresin önemli bir rol oynadığı çeşitli deneysel çalışmalarla gösterilmiştir. Deneysel akut pankreatit modelinde L-karnitin ile ilgili yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda L-karnitinin oksidatif strese ve proinflamatuvar sitokinler üzerine etkisiyle birlikte akut pankreatitte olası yararlı etkilerinin gözlemlenmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Bu çalışmada 44 adet swiss albino ratın; 1 ml'lik normal salin solüsyonunun intraperitoneal (İP) uygulanan kontrol grubu, L-karnitin 200 mg/kg İP uygulanan grup, serulein 50 µg/kg İP uygulanması ile akut pankreatit oluşturulan grup ve L-karnitin 200 mg/kg İP + serulein 50 µg/kg İP uygulanan tedavi grubu olmak üzere 4 eşit gruba ayrıldı. Serumda amilaz, lipaz ve kalsiyum düzeyleri; pankreas dokusunda miyeloperoksidaz, nitrit oksit, malondialdehit, IL-1, IL-6, IL-10, TNF-α, süperoksid dismutaz, katalaz, glutatyon düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Çalışmamızda intraperitoneal l-karnitin tedavisi ile akut pankreatitte makroskobik iyileşme gözlendi ancak, mikroskobik olarak görülen değişiklikler istatiksel olarak anlamlı değildi. L-karnitin tedavisi ile serumda çalışılan amilaz ve lipaz düzeylerinde istatiksel olarak anlamlı azalma oldu, ancak kalsiyum düzeylerinde anlamlı bir azalma olmadı. L-karnitin tedavisi ile pankreas dokusunda miyeloperoksidaz, nitrit oksit, malondialdehit, IL-1, IL-6, IL-10, süperoksid dismutaz, katalaz, glutatyon düzeylerinde istatiksel olarak anlamlı bir değişiklik saptanmadı. Sadece TNF-α düzeyinde, beklenmedik bir şekilde hem pankreatit hem de tedavi grubunda istatiksel olarak anlamlı bir azalma görüldü. Sonuçlar: Histopatolojik ve biyokimyasal parametreler birlikte değerlendirildiğinde, modelimizde akut pankreatit etiyopatogenezindeki faktörlerden biri olan oksidatif stresin şiddetli pankreatit oluşturacak düzeyde olmadığı gözlendi. Belki de yeterli düzeyde oksidatif stresin oluşmaması, l-karnitinin antioksidan etkisini de net olarak değerlendirememize yol açtı. Bu sonuçlar bize deneysel modellerde akut pankreatit oluşumu için farklı doz ve sürelerde serulein ve yine ön tedavi için farklı doz ve sürelerde l-karnitinin uygulanacağı çalışmalara ihtiyaç olduğunu gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Fat metabolism of long -chain fatty acids into the mitochondria working in the transport of l-carnitine, ulcerative colitis, ischemic colitis, gastric ulcers, including diabetic neuropathy and parkinsonism evident in many pathological conditions has proven antioxidant properties. l-carnitine has antioxidant property, the cell membrane by stabilizing oxidative stress and protect against free radicals, more resistant, making it perhaps oxidative stress damages the phospholipid double layer repair to facilitate or direct free radical scavenging activity or reduce the production is based on. Acute pancreatitis oxidative stress plays an important role in the pathogenesis of several experimental studies have shown. l-carnitine in the experimental acute pancreatitis model has not been studied enough about. In our study of l-carnitine effects on oxidative stress and proinflammatory cytokines in acute pancreatitis with possible beneficial effects observed were evaluated. Material and methods: In this study, 44 pieces of swiss albino rats; 1 ml of normal saline solution was administered intraperitoneally (IP) control group, l-carnitine 200 mg/kg IP and caerulein 50 µg/kg İP administration acute pancreatitis groups formed and l-carnitine 200 mg/kg İP + caerulein 50 µg/kg İP treatment groups and administration into 4 equal groups, including the group was planning to leave. In rat serum; amylase, lipase and calcium levels; In pancreatic tissue; myeloperoxidase, nitrite oxide, malondialdehyde, IL-1, IL-6, IL-10, TNF-alpha, superoxide dismutase, catalase, glutathione, levels were planned to be measured. Results: In our study, intraperitoneal treatment with l-carnitine in acute pancreatitis was observed macroscopic healing, but there were no statistically significant changes seen microscopically. L-carnitine treatment studied in serum amylase and lipase levels caused a statistically significant reduction, but there was no significant decrease in calcium levels. L-carnitine in the treatment of pancreatic tissue myeloperoxidase, nitrite oxide, malondialdehyde, IL-1, IL-6, IL-10, superoxide dismutase, catalase, glutathione levels were no statistically significant changes. Only TNF-α level, unexpectedly and pancreatitis in both treatment groups showed a statistically significant decrease. Conclusion: Histopatolojical and biochemical parameters were evaluated together with the renovation will create severe pancreatitis is not at the level of oxidative stres (one of the factor in the etiopathogenesis of acut pancreatitis) were observed. Perhaps that is sufficient to avoid oxidative stress, antioxidan effect of l-karnitin as stoke keper and led us on the net. These results showed us, that there is more necessity of workouts to constitute. Pancreatitis due to diverge doses and time periods of caerulein; besides diverge doses and time periods l-carnithine for premedication in experimental models.