Vücut kitle indeksi zayıf olarak tanımlanan bireylerde sosyal kaygının değerlendirilmesi
Evaluation of soci̇al anxiety in the individuals wi̇th as weak for the body mass index
- Tez No: 369965
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA HAKİ SUCAKLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Family Medicine, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmamızda zayıf bir vücut görünümüne sahip olmanın kişide beden algısını olumsuz etkileyip sosyal kaygı oluşturabileceği düşüncesinden hareketle, vücut kitle indeksine göre zayıf olarak tanımlanan bireylerdeki sosyal kaygı sıklığını belirlemeyi amaçladık. Bu çalışmaya 06.12.2013 ile 30.05.2014 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Diyet Polikliniği ile Gaziantep Şehitkamil Devlet Hastanesi Diyet Polikliniğine başvuran ve VKİ'ne göre zayıf olarak saptanan, öncesinde bilinen kronik ve psikiyatrik hastalığı olmayan 80 hasta dahil edildi. Kontrol grubu ise, öncesinde bilinen kronik ve psikiyatrik hastalığı olmayan ve normal VKİ'ne sahip 81 kişiden oluşturuldu. Araştırma kesitsel tipte bir anket çalışması olarak planlandı. Katılımcıların çalışma konusunda bilgilendirilmeleri sonrasında onamları alındı. Katılımcılara araştırmacılar tarafından geliştirilen açık ve kapalı uçlu sorular içeren standart anket formu uygulandı. Anketin ilk bölümünde hastaların yaş, cinsiyet, ekonomik gelir, meslek, boy ve kilo gibi sosyodemografik verileri bulunmaktadır. İkinci bölümde ise Liebowitz Sosyal Kaygı Belirtileri Ölçeği yer almaktadır. VKİ'ne göre zayıf olarak tanımlanan hasta grubunun 42'si kadın, 38'i erkekti. VKİ normal aralıkta olanlardan oluşan kontrol grubunun ise 41'ini kadınlar 40'ını erkekler oluşturuyordu. Hasta grubunun toplam puan ortalaması 55.2±18.0 iken kontrol grubunun toplam puan ortalaması 54.9±20.7'di. Her iki grup arasında toplam puanlar açısından anlamlı bir fark tespit edilmedi (p=0.925). Her iki grup arasında ortalama kaçınma puanları (p=0.345) ve ortalama korku puanları (p=0.430) açısından da anlamlı bir fark bulunmadı. Tüm katılımcılar içinde kadın ve erkek cinsiyetler arasında korku puanları açısından anlamlı bir fark tespit edilemezken (p=0.517), kadınların kaçınma puanları erkeklerin kaçınma puanlarından anlamlı şekilde yüksek olarak tespit edildi (p=0.000). Normal bireylerle zayıflar arasında sosyal kaygı açısından fark bulunmasa da zayıflık şikayetiyle gelen kişi biyopsikososyal açıdan değerlendirilmeli ve zayıf olmak çok boyutlu bir yaklaşımla ele alınmalıdır. Zayıflığın oluşumuna katkıda bulunan biyolojik, psikolojik ve sosyal etkenlerin araştırılması aile hekimliği disiplinindeki koruyuculuk ilkesinin bir gereği olarak görülmelidir.
Özet (Çeviri)
Having a weak body appearence can affect the individual's body perception negatively, so may cause social anxiety. Due to this thougt, in this study, , we aim to determine the frequency of the social anxiety, in the indiviuals who are classified as weak for the body mass index (BMI). Eighty weak and 81 normal subjects according to BMI without any known chronic and psychiatric diseases who admitted to dietary outpatients of Kahramanmaraş Sütçü İmam University and Gaziantep Şehit Kamil Hospitals in the period from 6th of December to 30th of May, 2014 participated. The research has planned as a cross-sectional survey study. The standart survey forms, improved by the researchers, which contains open-ended and closed-ended questiones were applied to the participants. At the first part of the survey form, there are the sociodemographic informations about the patients, like age, sex, economic income, job, lenght and weight. Liebowitz Social Anxiety Signs Measure is found at the second part. Seventy six (%48.4) of the 161 patients who participated to the study were male, and the rest (%51.6) were female. The mean age of the participants was 22.06±3.4 (min.=18, maks.=33). The mean of the total points of the whole participants taken from measure (scary point +avoiding point) was 55.11±19.35 (min.=1.0, maks.=104.0). Altough the mean of total points of the Patient Group was 55.26±18.02, while it was 54.97±20.7. in the Control Group (p=0.925) also mean avoiding points (p=0.345) and mean scary points (p=0.430). Altough any significant difference have not been detected between male and female sexes in the whole participants for the scary points(p=0.517), for the avoiding points it has, in favor of women (p=0.000). The negative body perception which formed by the weakness; likely the cause of social anxiety signs, should be estimated biopsycologically like a multi-faceted approach. The research of the biologic, psycologic and social factors which make contribution to form of weakness, should be seen as a necesity of the saving principle of the family medicine disipline.