Estetik post uygulamalarinin simantasyonunda reçine esasli siman kalinliğinin tutuculuk üzerine etkilerinin incelenmesi
Effect of resin cement film thickness on the retention of esthetic post systems
- Tez No: 370101
- Danışmanlar: PROF. DR. BEGÜM KESMEZACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı, ileri derecede madde kaybına uğramış oval kök kanal formuna sahip, endodontik tedavili dişlerin cam fiber esaslı ve zirkonya-cam fiber esaslı post sistemleri olmak üzere iki farklı yapısal özellik gösteren post sistemleri ile restorasyonunda, farklı siman kalınlıklarının ve yardımcı post uygulamalarının kök- siman-post bağlanma dayanımı üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. 100 adet oval kanal kesitine sahip, alt kanin dişi bukkal mine-sement sınırından kesilerek kuron kısımları ayrıldı. Endodontik tedavilerinin tamamlanmasını takiben iki farklı estetik post sistemi ile restore edilebilmeleri amacıyla, her biri 50 örnek içeren 2 ana gruba (n=50) ayrıldı. Post boşluğu oluşturmak için iki sisteme ait frez seti kullanıldı. Her iki grup, 10'ar adet örnekten oluşan 5 alt gruba ayrıldı. Gruplar sırasıyla; Grup I. #2 no'lu post (CF2 ve ZCF2), Grup II. #3 no'lu post (CF3 ve ZCF3), Grup III. #4 no'lu post (CF4 ve ZCF4), Grup IV. #2 no'lu post ve 2 rijit yardımcı post (CFY1 ve ZCFY1), Grup V. #2 no'lu post ve 2 non-rijit yardımcı post (CFY2 ve ZCFY2) kullanılacak şekilde oluşturuldu. Postların simantasyonu sonrasında örnekler akrilik reçine bloklara gömüldü ve her bir kökten, kuronalden apikale doğru, 2 mm kalınlığında 4 adet kesit alındı. Kesitlerde bukkal, lingual, mesial ve distal bölgeler olmak üzere 4 farklı noktada stereomikroskop ile siman kalınlıkları ölçüldü. Universal test cihazı kullanılarak her kesitte, apikalden kuronale doğru olacak şekilde, 0.5 mm/dk hızla kuvvet uygulandı. İlk ani düşüşün görüldüğü değerler, post sisteminin başarısızlık değerleri olarak kaydedildi. Gruplara ait ortalama bağlantı dayanımı değerleri (MPa): CF2: 9,15±2,39; CF3: 10,11±2,59; CF4: 10,79±2,72; CFY1: 14,27±5,02; CFY2: 12,82±4,02; ZCF2: 9,87±2,83; ZCF3: 10,54±2,82; ZCF4: 11,42±3,07; ZCFY1: 13,66±4,66; ZCFY2: 12,06±3,45 olarak kaydedildi. Elde edilen değerler Student's t testi, varyans analizleri ve Tukey HSD testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in-vitro study was to evaluate the effect of different resin cement thicknesses and accessory post systems on the bond strength between esthetic posts and root dentin during the restoration of endodontically treated teeth with oval shaped root canals. 100 mandibulary canines with oval shaped canals were decoronated at the buccal cemento-enamel junction (CEJ). Following endodontic treatment, teeth were divided into two main groups (n=50). Glass fiber posts (CF) were cemented in the first main group whereas zirconia and glass fiber posts were placed in the second group. The posts systems of both groups had the same geometric shape details. Standard post preparation drill sets were used before post space preparations. Main groups were further divided into 5 subgroups (n=10) and the subgroups were formed as follows: Group I. #2 post (CF2 and ZCF2), Group II. #3 post (CF3 and ZCF3), Group III. #4 post (CF4 and ZCF4), Group IV. # 2 post and two rigid accessory posts (CFY1 and ZCFY1), Group V. #2 post and two non-rigid accessory posts. Following the cementation of the posts, samples were embedded into acrylic resin molds and 4 sections of 2 mm thicknesses were cut through post-dentin specimens. Cement thicknesses were measured with a stereomicroscope from buccal, lingual, mesial and distal surfaces on each cross section followed by push-out tests performed at a cross-head speed of 0.5 mm/min until the post segment was dislodged from the root section and converted into MPa. The average bond strength values (MPa) for the groups were calculated as; CF2: 9,15±2,39; CF3: 10,11±2,59; CF4: 10,79±2,72; CFY1: 14,27±5,02; CFY2: 12,82±4,02; ZCF2: 9,87±2,83; ZCF3: 10,54±2,82; ZCF4: 11,42±3,07; ZCFY1: 13,66±4,66; ZCFY2: 12,06±3,45. Data were analyzed statistically using Student's t test, ANOVA followed by Tukey HSD multiple comparison tests.