Sepsis sırasında oluşturulan epileptik nöbetlerin kan-beyin bariyer geçirgenliğine etkisi
The effect of epileptic seizures on the blood-brain integrity in septic animals
  1. Tez No: 370102
  2. Yazar: METİN BERKANT BAHÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Nöroloji, Physiology, Histology and Embryology, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deneysel Tıp Araştırma Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Enflamasyon zemininde ortaya çıkan epileptik nöbetlerin kan beyin bariyeri'nin (KBB) fonksiyonel ve morfolojik özellikleri üzerine olan etkileri tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada, çekal ligal perforasyon (ÇLP) metodunun uygulanması ile sistemik enflamasyon oluşturulan sıçanlarda epileptik nöbetlerin KBB üzerine etkileri araştırıldı. KBB geçirgenliğindeki değişiklikleri göstermek için Evans blue (EB) boyası kullanıldı. KBB bütünlüğü ile ilgili olarak okludin, p-glikoprotein (p-gp) ve akuaporin (AQP)-4 proteinleri immünohistokimyasal metodla araştırıldı. ÇLP'nin 24. saatinde pentilentetrazol (PTZ) uygulanarak epileptik nöbetler oluşturuldu ve EEG kaydı alındı. Septik hayvanlarda arteryal kan basıncı düşerken, PTZ uygulanan hayvanlarda arteryal kan basıncı arttı (P ? 0.01). Sepsis oluşturulan hayvanlarda nöbetlerin şiddet ve süresinde artış olduğu tespit edildi ve bu hayvanlarda beyin bölgelerine geçen EB miktarının kontrol ve PTZ gruplarındaki artışa göre daha fazla miktarda olduğu tespit edildi (P ? 0.01). Okludin protein immünoreaktivitesi gruplar arasında farklılık göstermedi. P-gp immünoreaktivitesi PTZ ve ÇLP + PTZ gruplarında arttı ve bu gruplardaki immünoreaktivitedeki artış kontrol ve ÇLP gruplarındaki verilere göre istatistiksel olarak anlamlılık gösterdi (P ? 0.05). AQP?4 immünoreaktivitesi en fazla ÇLP grubunda arttı ve bu gruptaki immün boyanma miktarındaki artış kontrol ve ÇLP + PTZ gruplarına göre anlamlı bulundu (P ? 0.01). Bu çalışmanın sonuçları septik koşullarda daha kırılgan hale gelen bariyer tipteki beyin damar endotel hücrelerinin epileptik nöbetler sırasında aşırı derece bozularak bariyer özelliklerini kaybettiklerini göstermektedir. Sonuç olarak, sepsis sırasında ortaya çıkabilecek epileptik nöbetlere karşı septik etkileri mümkün olduğu kadar azaltmanın epileptik nöbetlerin bariyer tipteki endotel hücrelerine vereceği hasarı azaltabileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The impact of epileptic seizures that emerge under a systemic inflammatory background in sepsis on the functional and morphological features of blood-brain barrier (BBB) is not fully understood. In this study, the effects of epileptic seizures on BBB integrity in an experimental model of sepsis induced by cecal ligation and puncture (CLP) in rats. Pentilentetrazol (PTZ) was administered to induce seizures and EEG was recorded. BBB permeability was assessed by measurement of Evans blue (EB) in the brain. Immunohistochemistry for occludin, p-glycoprotein (p-gp) and aquaporin (AQP)-4 proteins was performed.