Türk müziğindeki temel sorunların eğitime, kitle iletişim kurumlarına yansıması ve çözüm arayışları
  1. Tez No: 37018
  2. Yazar: NAİL YAVUZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERSAN İLAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Radyo-Televizyon, Music, Radio and Television
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türk Müziğine, Tarihi açıdan bakılmış, bugüne kadar ortaya atılan ses sistemlerinin, Fiziksel ve makamsal yapılan karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Eğitim ve Kitle iletişim kurumlarında Kabul edilen ve uygulanan Arel- Ezgi-Uzdilek sistemindeki problemler ele alınmış, İcra ile Nazariyat arasında bir köprü kurarak, enstrümanlarda standardizasyonu sağlayan, Eğitime bilimsel temellerle, nedensellik arayışı ile yaklaşan, kapalı bir sistem düşüncesi işlenmiştir. Kanun, Tanbur gibi Türk müziğinin perdeli enstrümanları üzerinde, Türk müziği mensubu birçok değerli hoca, icracı ve Luthiye'lerin enstrümanları Ölçülmüştür. Bu ölçüm sırasında tamamen tanpere sisteme ayarlanmış, Zen-on CHROMATINA 331 Automatic Tuner Kullanılmıştır. Bu ölçümler neticesinde temel olarak karşımıza çıkan sonuç, Türk müziği ses sistemi içindeki tam ve yarım seslerin TANPERE sisteme oturmasıdır. Ancak bu tam ve yarım sesler dışında makamsal yapımn temelini teşkil eden çeşnilerdeki oldukça küçük nispetler, Türk müziği seslerinin tanperemanın içinde fakat bambaşka bir yapı ve kombinasyon içinde varlık gösterdiğini, seslerin doğal sistemdeki çekim hareketi içinde tanpere sistemdeki entervallerden çok farklı entervalleri yapısında taşıdığını ve bu sisteme göre çok daha karmaşık bir yapı içinde olduğunu göstermektedir. Tabiattaki Doğal sistemler ve Türk müziği ile ilgili tüm nazari sistemler karşılaştırılmış, İcracıların bastıkları perdeler incelenerek tüm nispetler ortak bir noktada birleştirilmiştir. Sonuç olarak bir ikili aralığında, birbirinden 20 şer cents farklı tamamıyle eşitlenmiş, yani Tanpere edilmiş bir yapı karşımıza çıkmıştır. Sistemin kapanmasının dışında, her ses üzerine transpozisyonun yapıldığı, perdeli Enstrümanlarda standardizasyon sağlandığı, Temel çeşnisinden dizisine ve Makamına kadar uygulamayla birlik içinde olan bir sisteme ulaşılmaya çalışılmıştır. Nedensellik arayışıyla ve birbirleriyle olan sistematik ilişkileri nedeniyle makamlar, Rast, Uşşak, Hüseyni, Hicaz, Saba, Acemaşiran ve Kürdi olarak 8 seyir sahasında ele alınmış, en çok kullanılan 132 makamın, aslında bu bölgelerin birer parçası olduğu, sadece ağırlıklı olarak farklı çeşnilerin kullanılmasıyla ayn birer makam olarak ele alınmış oldukları gösterilmeye çalışılmıştır. Burada amaç meseleyi daha geniş bir çerçevede düşünmek, kısıtlayıcı kurallardan kurtulup, duygu ve bununla birlikte mantığın ulaşabileceği noktalan bilimsel olarak tespit etmektir. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY All through the history, various scholars worked out different tone systems for Turkish music. In this study, physical and modal structures of those systems have been compared. The problems of the widely used Arel- Ezgi- Uzdilek system have been revieved. A closed system enabling a scientific approach to the education: to the standardization of musical instruments based on both the theory and practice - performance-is proposed. Measurements on fretted instruments like kanun, tanbur belonging to outstanding performers of Turkish music have been carried out. For measurements a Zen-on CHROMATINA 33 lautomatic tuner, calibrated according to well tempered scale has been used. The main outcome of these measurements is that all whole and semi-tones in Turkish music comply fully with tempered system. But beyond these Whole and semitones, small intervals which constitue the basic characteristics of modal structures, indicate mat tones of Turkish music are in tempered scale but exist in a different structure and combination. Tones comprise intervals much different and of a more sophisticated structure than the intervals of tempered scale. Natural systems have been compared with all existing tone systems of Turkish music. The frets used by performers have been studied and a common result has been obtained. That is, in a second interval we encounter a tempered structure which is equally divided into 20 cents. As a result, beyond a closed system we obtain a new system with following advantages:. transposition on any pitsh,. standardization of fretted instruments,. ful compliance with practice including makam, scales and çeşni,. a narrower structure but a richer potential in using makam. In this system a second is made of 10 equally divided small intervals. The use of this interval ~ close to a Zarlino comma of 20 cents - in critical frets of basic çeşni of explained below. ( + ) sign stands for ascending movement of the melody or a relatively longer stay, ( - ) sign stands for descending movement of the melody. XII