Bilgisayar tutum ölçeği (BTÖ-M)'nin geçerlik, güvenirlik, norm çalışması ve örnek bir uygulama
- Tez No: 37017
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HESAPÇIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
BOLUM V 5.1. ÖZET, YARGI VE ÖNERİLER 5.1.1. Özet Araştırmanın I. aşaması, bilgisayar tutumlarını çeşitli boyutlarıyla ölçebilecek bir bilgisayar tutum ölçeğinin (BTÖ-M) geliştirilmesi amacına yönelik olarak ele alınmıştır. Herhangi bir ölçeğin geliştirilebilmesi bir çok aşamaları ve geçerlik ve güvenirlikle ilgili bir takım istatistiksel çalışmaları gerekli kılmaktadır. BTÖ-M'nın geliştirilmesinde de bu aşamalardan geçilmiş ve geçerlik ve güvenirlikle ilgili istatistiksel tekniklerden de yararlanılmıştır. Geçerlik güvenirlik çalışmalarında evren ve ömeklem belirlenmemekte bunun yerine çalışma grupları kullanılmaktadır. Bundan dolayı BTÖ-M'nın geliştirilmesi çalışmaları kapsamında da farklı çalışma grupları kullanılmıştır. BTÖ-M'nın geliştirilmesi çalışmalarına yönelik olarak seçilen çalışma grupları geçerlik ve güvenirlikle ilgili tekniğe bağlı olarak farklı büyüklüklerde seçilmişlerdir. Araştırma Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi'nin bilgisayar dersi almakta olan bölümlerinden bilgisayar dersi almış olan ve olmayan birer sınıf ile ve yine aynı üniversitenin Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Bölümü'nden bir sınıf ile sınırlandırılmıştır. Bilgisayar tutum ölçeğini oluşturacak maddelerin belirlenmesi amacıyla küçük sayıda bir öğrenci grubuna bilgisayarlarla ilgili duygu ve düşüncelerini yansıtmalarını sağlayacak açık uçlu sorulardan oluşan bir bilgi toplama aracı uygulanmıştır. Buradan elde edilen veriler sınıflanmış ve önermeler haline getirilmiştir. Bunlara ilaveten ilgili literatürden ve uzman görüşlerinden de yararlanılarak 99 önermeden oluşan bir BTÖ-M oluşturulmuştur. Doksan maddeden 204oluşan BTÖ-M'yı oluşturan önermeler ilgili kaynaklardan ve uzman görüşlerinden de yararlanılarak alt bölümlere ayrılmıştır. Böylece BTÖ-M 4 bölümden oluşmuştur. Bu bölümler, Bilgisayara ilgi Duyma, Bilgisayar Kaygısı, Bilgisayarın Eğitim Öğretimde Kullanılması ve Önyargılar bölümleridir. Bu ölçek anlaşılırlığının belirlenmesi amacıyla alt ölçek ayırımı yapılmadan aralarında bilgisayar kullanmayı bilenlerin ve bilmeyenlerin olduğu başka bir öğrenci grubuna uygulanmıştır. Öğrencilerden elde edilen geri bildirimler sonucunda 9 önerme ölçekten çıkarılmıştır. Sonuç olarak 90 önermeden oluşan bir BTÖ-M geçerlik güvenirlikle ilgili diğer çalışmalarda kullanılmak üzere oluşturulmuştur. BTÖ-M'nın geçerlik çalışmaları kapsamında, içerik, uygulama ve yapı geçerliğinin sınanmasına yönelik tekniklerden yararlanılmıştır. İçerik geçerliği kapsamında ölçeğin tümünde ve alt ölçeklerde ayrı ayrı olarak madde analizleri yapılmıştır. Madde analizi sonuçlarına göre, ölçeğin tümünde yer alan 90 önermeden 45'i (item total'da 0.40 değerinin üstünde olması koşuluyla) 0.01 seviyesinde anlamlıdır. Alt ölçekler dikkate alındığında ise bilgisayara ilgi duyma alt ölçeğinde yer alan 25 önermeden 12'si; bilgisayara karşı önyargılar alt ölçeğinde 14 önermeden 2'si; bilgisayar kaygısı alt ölçeğinde yer alan 27 önermeden 15'i; eğitim öğretim alt ölçeğinde yer alan 24 önermeden 13'ü; 0.01 seviyesinde anlamlıdır. Alt ölçekler dikkate alındığında (item total'da 0.40 değerinin üstünde olması koşuluyla) toplam 42 madde anlamlı çıkmıştır. Madde analizleri öncesinde 90 önermeden oluşan BTÖ-M'nın (önermelerin ölçeğin tümünde ve alt ölçeklerde item total'da 0.40 değerinin üstünde olması koşuluyla) madde analizleri sonucunda 42 önermeden oluşmuştur. Uygulama geçerliği kapsamında, geliştirilmekte olan BTÖ-M ile geçerlik güvenirlik çalışmaları yapılmış olan Bilgisayara Yönelik206 futum Ölçeği (Aşkar, 1987) adlı tek boyutlu ölçek arasındaki ilişkisine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the first step of this research was held to develop a computer attitude scale named Computer Attitude Scale-Marmara (CAS-M). The development of any kind of scale needs many statistical operations for its validity and reliability. Those statistical operations, related to the validity and reliability used in the development of CAS-M. In validity and reliability studies instead of population and sample different study groups are used. On the basis of this rule different groups of subjects were used in the development of CAS-M These groups were chosen in different sizes depending on the structure of the statistical operations. An open ended questionnaire was administered to 30 students to collect their feelings and opinions toward computers. Tnese feelings and opinions were grouped and turned to the statements. Reviewing the related literature and having the opinions of experts of the field some other statements were added the previous ones. At the end of these efforts a question pool of 99 statements was formed and divided to the 4 sub scales. These sub scales were; (1) Computer Interest, (2) Computer Anxiety, (3) The Use of Computers in Teaching/Learning Process and (4) Stereotypes. CAS-M was administered another group of students, including computer users and non users, to determine its comprehensibility. The students' feedback showed that 9 statement did not work. As a result the question pool of CAS-M included 90 questions for its further validity and reliability studies.