Lise yöneticilerinin yenilik yönetimi becerileri ile okullardaki örgütsel öğrenme mekanizmalarına yönelik öğretmen görüşleri
Teacher opinions on innovation management skills of school administrators and organizational learning mechanisms at high schools
- Tez No: 370227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN ARGON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu araştırmanın amacı, liselerdeki örgütsel öğrenme mekanizmaları ile lise yöneticilerinin yenilik yönetimi becerilerine ilişkin öğretmen görüşlerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda okullardaki örgütsel öğrenme mekanizmaları ve yöneticilerin yenilik yönetimi becerilerine yönelik öğretmen görüşleri belirlenmiş, öğretmenlerin kişisel özelliklerinin bu görüşler üzerinde etkisi olup olmadığı tespit edilmiş ve örgütsel öğrenme mekanizmaları ile yöneticilerin yenilik yönetimi becerilerine ilişkin öğretmen görüşleri arasındaki ilişki incelenmiştir. İlişkisel tarama modeli ile yürütülmüş olan bu araştırmanın evrenini 2013-2014 eğitim öğretim yılında Bolu ili merkez ilçedeki liselerde çalışmakta olan 790 öğretmen oluşturmakadır. Araştırmada örneklem alma yoluna gidilerek basit rastgele örneklem alma yöntemi kullanılmıştır. Liselerde çalışmakta olan 272 öğretmen ile yürütülmüş olan çalışmanın veriler ise kişisel bilgi formu, Örgütsel Öğrenme Mekanizmaları Ölçeği ve Okullarda Yenilik Yönetimi Ölçeği ile toplanarak SPSS 17 paket programı ile çözümlenmiştir. Verilerin analizinde ise frekans, yüzde, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman Rho korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre okullardaki örgütsel öğrenme mekanizmalarına yönelik öğretmen görüşlerinin, orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Örgütsel öğrenme mekanizmaları ölçeğinin alt boyutlarına ilişkin puanlar incelendiğinde ise en yüksek puanın 'bilgiyi arama' boyutunda, en düşük puanın ise 'bilgiyi alma ve yayma' boyutunda olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin, yöneticilerinin yenilik yönetimi becerilerine ilişkin algılarının ise“orta derecede katılıyorum”düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Okullarda Yenilik Yönetimi Ölçeği'nin alt boyutlarına ilişkin puanlar incelendiğinde ise en yüksek puanın 'örgütsel kültür ve yapı' boyutunda, en düşük puanın ise 'proje yönetimi' boyutunda olduğu belirlenmiştir. Okullardaki örgütsel öğrenme mekanizmaları ve yöneticilerin yenilik yönetimi becerilerine ilişkin öğretmen görüşleri kişisel değişkenlere göre incelenmiş ve hem toplam ölçek puanlarında, hem de alt boyutlara ilişkin puanlarda cinsiyet, yaş, kıdem, öğrenim seviyesi, medeni hal ve mevcut okullarındaki çalışma sürelerine göre anlamlı farklılık gözlemlenmemiştir. Örgütsel öğrenme mekanizmaları ve yöneticilerin yenilik yönetimi becerilerine ilişkin öğretmen görüşlerinin branş, okul türü, öğrenci sayısı, öğretmen sayısı ve yönetici sayısı değişkenlerine göre ise farklılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca okullardaki örgütsel öğrenme mekanizmaları ile yöneticilerin yenilik yönetimi becerilerine ilişkin öğretmen görüşleri arasındaki ilişki incelenmiş ve her iki görüş arasında yüksek düzeyde, pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine high school teachers' opinions on innovation management skills of school administrators and organizational learning mechanism at high schools. Accordingly, teachers' opinions on innovation management skills of school administrators, and organizational learning mechanism were identified. Afterwards whether teachers' personal traits have an effect on their views was investigated, and then the relationship between teachers' views on school administratiors' innovation management skills and organizational learning mechanisms was investigated. The population of the research consists of 790 high school teachers working in central district of Bolu in 2013-2014 educational year. For sampling, random sampling method was utilized and accrodingly, the research was carried out with 272 high school teachers. Personal information form, Organizational Learning Mechanisms Scale, and Scale of Innovation at Schools were used to collect research data. The data was analyzed with SPSS 17 software, and frequency, percentage, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, and Spearman Rho correlation tests were executed to be able to analyze the data. According to results of the research, teachers' opinions on organizational learning mechanisms of their schools is at moderate level. On examining the points regarding dimensions of the scale, it is seen that point of 'searching information' dimension is the highest, and the point of 'acquaring and disseminating information' is the lowest. Teachers' opininons on innovation management skills of their administrators' is also investigated and it is seen that their opinions are at 'fairly agree' level. Teachers' opininons regarding the dimensions of the scale are also investigated and it is found that the dimension with the highest point is 'organizational culture and structure' dimension, and the one with the lowest point is ' project management' dimension. Teachers' opinions on innovation management skills of administrators and organizational learning mechanism of schools are also investigated according to theachers' personal traits and no statistically significant difference was observed between teachers' opinions and gender, age, seniority at teaching profession, level of education, marital status and seniority at their current schools. Besides, statistically significant differences are observed between teachers' opinions and teachers' speciality, type of high school, number of students at their schools, number of teachers working at their schools, and number of administrators working at their schools. Moreover, it is asceratined that there is a meaningful, statistically significant and high level relationship between teachers' opinions on innovation management skills of school administrators and organizational learning mechanism at schools.