Ekonomik gelişme ve doğal kaynakların laneti ilişkisi: Politik istikrar üzerine ampirik bir çalışma
Relationship between economic development and natural resource curse: Empirical study on political stability
  1. Tez No: 370266
  2. Yazar: OĞUZ TUTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATIL AŞICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Doğal kaynaklar, ekonomik aktiviteler ve ekonomik gelişme için önemli, bir o kadar da vazgeçilmez faktördür. Doğal kaynağa bolca sahip ve bağımlı ekonomi politikaları uygulayan ülkelerde, çeşitli nedenlerden dolayı ekonomik gelişme sürelerinin daha uzun sürdüğü, büyüme oranlarının da sabit ya da negatif olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum, doğal kaynakların laneti olarak adlandırılmıştır. Çalışmada bu hipotezin, politik istikrara sahip ülkelerde ne şekilde geliştiği ve olası sonuçlarına, gözlemlerin yanı sıra ekonometrik analiz kullanılarak ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural resources are important for economic activities and economic development. They are also irreplaceable factor in this process. Some countries are abundant with and highly dependent on them. In this kind of countries, development process take a longer time in comparison to countries have less natural resources. Low or non-increasing growth rate was seen as well. That situation was named as“natural resource curse hypothesis”. It has been tried to analyze and shed light on to this matter in our study that in countries that have political stability by using econometric anaylsis.