Türk Ceza Muhakemesinde dijital verilerin delil değeri
The evidential value of digital data in Turkish Criminal Procedure Law
  1. Tez No: 370273
  2. Yazar: ELİF GÖKŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KOCASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Teknolojik gelişmelerin hukuk sistemlerine etkisi çerçevesinde dijital yöntemlerle elde edilen dijital verilerin ceza muhakemesi kapsamında delil olarak nasıl değerlendirilecekleri tartışmalı bir sorudur. Bu verilerin kolay değiştirilebilir yapıları ve aidiyetlerini saptama konusundaki sıkıntı sebebiyle mahkeme kararlarına tek başlarına esas alınmaları hakkaniyete aykırı sonuçlar doğurabilmektedir. Bu kapsamda söz konusu çalışma dijital verilerin ne olduğunu incelemekte olup bu tür verileri ceza muhakemesinin delil teorisi ile ilişkilendirmeye çalışmaktadır. Bu çerçevede dijital verilerin dijital delil olarak hazırlanıp sunulmaları ve değerlendirilmeleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the frame of the impact of technological developments on legal systems, the effect of digital data, which are being received through digital methods, on criminal procedure as a piece of evidence is a highly controversial topic. As these data are quite fragile and there are some important problems about their authenticity, their mere presence in the court decisions may cause unfair results. This article examines what the digital data are and it tries to attach the digital data to general theories of evidence in criminal procedure law. It analyses how the digital data are prepared and presented as digital evidence and how the courts consider them.