Veri madenciliğinin satış tahminleri açısından önemi ve bir araştırma
The importance of data mining in terms of sales forecasting and a research
- Tez No: 370274
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET FAHRİ NEGÜS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde, veri değerlendirmenin geleneksel yöntemleriyle tahmin edilemeyecek kadar çoğalan veriden anlamlı bilgi ortaya çıkarabilmenin zorlaşmasının ve bilişim teknolojilerinin gelişiminin bir sonucu olarak, organizasyonlara planlama konusunda destek vermek amacıyla veri madenciliği tekniklerinin kullanımına başlanmıştır. Bu tez çalışmasının konusu, teknolojinin hızla gelişim gösterdiği son yıllarda, veri madenciliği tekniklerinin satış tahminlerinde kullanımı ve satış tahminlerinde kullanılan tekniklerin açıklanmasıdır. Pazarlama amaçlarının en önemlilerinden biri pazar büyüklüğünün mevcut ve gelecekteki durumunun tahmin edilmesidir ve bu amaçla da satış tahmin çalışmaları yapılmaktadır. Veri madenciliği tekniklerinin satış tahminlerindeki kullanımlarını tespite yönelik çalışmada, araştırmaya konu olarak ekmek üreticisi bir firma seçilmiştir. Çalışmadaki uygulama süreci ile geleceğe dönük yapılan satış tahminleri yoluyla işletmeye ileriye dönük planlarında yardımcı olmak ve daha sonra yapılacak çalışmalara model oluşturmak amaçlanmaktadır. Bunun yanı sıra analiz sonucunda satış tahmin teknikleriyle ürünlerin gelecek aylara ait satış değerlerini belirleyerek daha karlı ya da öncelikli olacak ürünlerin tespitini sağlamak ve bu bilgilerle pazarlama yöneticilerine de bir ışık tutmak araştırmanın alt amaçlarını oluşturmaktadır. Böylelikle veri madenciliği tekniklerinin satış tahmin çalışmaları üzerindeki öneminin tespit edilebilmesi amaçlanmış ve firmaya ürün satışlarına yönelik çeşitli kampanya ve pazarlama stratejileri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of the difficulties to reproduce information with the traditional methods of data evaluation, and the development of information technologies, enterprises begin to use data mining techniques to support planning. This study is about techniques that are used in estimating sales amounts and data mining techniques in recent years which technology is rapidly growing. One of the most important objectives of marketing is to estimate the current and future market size and forecast the sales for this purpose. In the study, the research topic is a bread manufacturer. Target of this study is to help the organization for future plans and studies with the sales forecast, in the process of a specific exercise. Beside this, the sub-objectives of the research are to determine more profitable products and to show the way with this product information, for marketing managers as a result of the sales forecasting analysis by evaluating past data. Thus, the importance of data mining techniques and sales forecasting activities can be seen, and a variety of product sales campaigns and marketing strategies are proposed to the company.