Elektrik piyasası ve tarifeler
Electricity market and tariffs
- Tez No: 370304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Hukuk, Energy, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Kamu tekelinde olan elektrik piyasası, yaşanan reformların etkisinde, özel sektörün de aktif şekilde dâhil olduğu bir piyasaya dönüşmüştür. Söz konusu reformlar sonucunda gelişen piyasada, çeşitli faaliyetler ortaya çıkmış ve bu faaliyetlere özgü tarifeler, tüketicilerin korunması ve piyasa güvenliği adına önem kazanmıştır. Söz konusu çalışma, elektrik piyasasında yaşanan tarihsel gelişmeleri, bu gelişmeler sonucu piyasasının mevcut halini, bu mevcut halin neticesinde piyasasının hangi faaliyetlerle düzenlendiğini, bu faaliyetlere özgü tarifeleri, bunların varlık nedenleri ile içerikleri ve bu bağlamda, söz konusu tarifeler ile bu tarifeler karşısında tüketicilerin hakları, yükümlülükleri, mevzuat çerçevesinde tüketicilere sağlanan seçenekleri ve güncel meselelerin tüketicilerin lehine ve aleyhine olan taraflarını ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the reforms, electricity market, in which public sector had the monopoly, has transformed into a market in which private sector has started to involve actively. In the market which has evolved thanks to aforementioned reforms, various activities have occurred and the tariffs specific to these activities have gained importance regarding the protection of consumers and market. This study aims to analyze the historical development of electricity market, the current state of electricity market due to this development, the regulation of the market via tariffs due to this current state, the tariffs specific to these activities, their reason of existence and their content, and within this context, in relation to the said tariffs, the rights and obligations of the consumers, the alternatives provided to them within the scope of the legislation and current issues for and against the consumers.