Uluslararası Bakalorya Diploma Programı mezunlarının programa ilişkin görüşleri
Reflections on the international baccalaureate programme: Graduates' perspectives
- Tez No: 370321
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET ULUSLARARASI BAKALORYA DİPLOMA PROGRAMINA İLİŞKİN MEZUN ÖĞRENCİLERİN GÖRÜŞLERİ BÜYÜKGENÇ, Fatma Yüksek Lisans Tezi, Eğitim Yönetimi ve Politikası Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. İnayet AYDIN Mart, 2014, x+158 sayfa Araştırmanın amacı Ankara'da özel bir lisede uygulanan Uluslararası Bakalorya Diploma Programından mezunların, UBDP'ye ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu UBDP programından 2002-2012 yılları arasında mezun olmuş 25 üniversite öğrencisi veya üniversite mezunu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama süreci nitel yaklaşımla yürütülmüştür. Nitel araştırmada sıklıkla kullanılan veri toplama tekniklerinden birisi olan“açık uçlu görüşme formu”kullanılmıştır. Toplanan veriler Nvivo10 programından faydalanılarak, dört aşamada analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: Birinci bölümde mezunların UBDP'yi tercih etme sebeplerine ilişkin bulgular ortaya çıkmıştır. Mezunlar UBDP'yi tercih etmede en fazla etkinin,“Aileleri”olduğunu dile getirmişlerdir. Programı tercih etme sebepleri“Kaliteli eğitim”alma istekleridir. UBDP'den beklentilere ilişkin en fazla karşılanan beklenti“üst düzey beceriler”dir. Karşılanmayan beklentilerden ise mezunlar“Gerçekleşmeyen beklentim yok”görüşünü dile getirilmişlerdir. DP mezunlarının programı yakınlarına önerme nedenlerinden en fazla belirtilen“Bireysel katkı”görüşüdür. Ancak yakınlarına önermeme nedenleri arasında ise“Üniversite sınavına hazırlanamama”yer almaktadır. İkinci bölümde UBDP mezunlarının DP sürecine ilişkin sonuçları ortaya konulmuştur. Mezunlara göre programın içeriğinin en olumlu yönü“Farklı bir bakış açısı”kazanmalarıdır. Olumsuz yönü ise programda“Yoğun ödevler”bulunmasıdır. DP'nin ulusal programdan farkı ise“Ezberci eğitimden uzak”olmasıdır. Mezunlar ayrıca Bilgi Kuramı dersinin“Analitik düşüme becerisini”geliştirdiğini belirtmişlerdir. Mezunlar tarafından Yaratıcılık, Bedensel Etkinlik ve Toplum Hizmet çalışması ile ilgili“Sosyal aktivitelere katılım sağlama”görüşü daha çok vurgulanmıştır. Bitirme tezlerinde ise“Bilimsel metotları öğrenme”yi sağladığı üzerinde durmuşlardır. Mezunlar ayrıca programdaki derslerde en çok“Aktif öğrenme yöntemlerinin”kullanıldığını dile getirmişlerdir. UBDP'nin sürecinde yer alan iç değerlendirme sisteminin olumlu yönlerinden mezunlar tarafından en fazla üzerinde durulan husus; değerlendirme sisteminin“Yararlı/ gerekli”olduğudur. İç değerlendirme sisteminin en olumsuz yanı ise“Fazla deney raporu”yazmalarıdır. UBDP dış değerlendirme sistemi ile ilgili ise en fazla belirtilen olumlu görüş, yapılan diploma sınavlarının“Programa uygun”olduğudur. Öte yandan yapılan sınavların olumsuz yanı ise“Uygulama zamanı sorunu”dur. Mezunların UB programında diploma almaya hak kazanmak için gösterdikleri çaba ve fedakarlığa ilişkin“Ekstra vakit ayırma”görüşü en fazla tekrarlanandır. Mezunların programda yaşadığı sorunlar“Aşırı çalışmak”ve“Zaman sıkıntısı”dır. Bu sorunlarla daha çok“Arkadaş desteği”ile başa çıktıklarını belirtmişlerdir. Üçüncü bölümde, program mezunlarının mezuniyet sonrasındaki görüşlerine ilişkin bulgular belirlenmiştir. Mezunlar programın üniversite seçimlerine herhangi bir“Etkisi olmadığı”görüşündedirler. Katılımcılara göre programın üniversite sınavındaki katkısı“Bilgilerimle zor soruları çözdüm”ve“Gerekli zamanı ayıramadım”şeklindedir. Programın mezunların kariyerlerini belirlemedeki etkisi ise“İlgi alanlarını fark etme”olarak belirtilmiştir. Üniversitede alınan eğitimle ilgili olarak programın“Üniversitede akademik başarıyı”artırdığı sonucuna varılmıştır. DP'den alınan eğitimin bireysel faydası mezunlar tarafından“Açık fikirli olmak”olarak belirtilmiştir. Mezunlar UB diploması ile mezun olmanın üniversite eğitimindeki avantajlarını akademik başarı getirisi olarak görmektedirler. Dördüncü bölümde ise, UBDP'yi geliştirmek için sunulan önerilere ilişkin sonuçlar analiz edilmiştir. Mezunlar diploma programını geliştirmek için“Programın yaygınlaştırılması”önerisinde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REFLECTIONS ON THE INTERNATIONAL BACCALAUREATE PROGRAMME: GRADUATES' PERSPECTIVES BÜYÜKGENÇ, Fatma Master Thesis, Department of Educational Administration and Policy Supervisor: Prof. Dr. İnayet AYDIN March, 2014, x+158 pages The purpose of this research is to reveal the ideas of the students about the International Bachelor's Diploma Programme (IBDP) applied in a private high school in Ankara which they graduated from. The study group of this research is composed of 25 students, graduated from IBDP programme between 2002-2012, or graduated from university. In the research, data collection process was performed with qualitative approach. In qualitative research,“open ended negotiation form”, which is one of the data collection techniques, was frequently used. Collected datas were analyzed on four stages by utilizing from Nvivo10 programme. These findings produced in the research can be summarized like this: In the first chapter, the findings relating to reasons why graduates prefer IBDP appeared. Graduates said that their families have maximal influence on their preference of IBDP. The reasons why graduates preferred IBDP are their desire for taking high quality education. Relating to expectations from IBDP, high rank abilities are the most sought after expectation. Expectations that are not met, students said that they didn't have any. The reason why DP graduates suggested this programme to their relatives is mostly the idea of“personal input”. However, not being able to prepare for university takes place among the reasons why they don't suggest the programme to their relatives. In the second chapter, the most positive side of the programme inside is their gaining a different point of view. The negative side in the programme is too much homework. The difference of DP from the international programme is it is far from memorization in education. Also, graduates expressed that the theory of knowledge course improves analytical thinking ability. It was emphasized that Creativity, Action and Service studies provide them with social activities about social duty study. In the extended essay they stated that it provides learning scientific methods. Also they said that active learning techniques are mostly used in the IBDP courses. The point which the graduates rank first among, the positive sides of internal evaulation system in IBDP process is that evaluation system is useful/ neccessary. The most negative side of international evaulation is that they write many laboratory reports. The diploma exams are suitable for the programme. It is the most positive side about IBDP external evaulation system. However, the negative side of these exams is the problem about time for practice. The graduates struggle and sacrifice a great deal to have the right for a diploma in the IB programme. Relating to this, the most repeated idea is to have extra time. Graduates have some problems in the programme. The problems are to studying hard and time problem. They stated that they managed to get rid of these problems with friend support. In the third chapter, the finds relating to the thoughts of programme graduates were set. The graduates think that this programme has no effects in their university choices. According to the participants, the effect of this programme in the university exam is as follows;“I solved the difficult questions with my knowledge”and“I didn't have enough time”. The effect of this programme in setting their career is emphasized as recognizing their fields of interest. Relating to the education at university, the programme increased the academic success at university. They arrived at this conclusion. The personal advantage of this education taken from DP is expressed as being open minded. Graduates would like to hold an IB degree since they believe that it would be an advantage for their prospective academic careers. In the fourth part, the conclusions relating to suggestions made to improve IBDP were analyzed. Graduates suggested that“the diploma programme should be spread in order to improve it”.