Sigorta ve emeklilik şirketlerinde iç kontrol sisteminin yapılandırılması
Configuring the internal control systems in insurance and pension companies
  1. Tez No: 370332
  2. Yazar: BETÜL ERTINMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN GÜREDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Ulusal sermayeli şirketler ile birlikte yoğun olarak uluslararası sermayeye sahip şirketlerinde yer alması ile küresel yapılanmaya uyum sağlamakta olan ülkemizde hizmet veren, tüm kurumsal yapılarda iç kontrol mevcudiyeti mecburi bir hal almıştır. Kanun ve yönetmeliklerle de altı çizilen iç kontrol sisteminin kurumsal firmalar için hızlıca ve en güvenilir şekilde kurulması zaruridir. Sektörel bazda ele alındığında güçlü bir sermaye yapısı ile ilgili resmi kurumdan izin alınması şartı ile hizmet verebilen sigorta şirketlerinin; sermaye yapıları, risk yönetimi ve finansal tablolarının düzenlemesi özellikli durumlar içermektedir. Finansal piyasaların önemli aktörleri olarak karşımıza çıkan sigorta şirketlerinde iç kontrol sisteminin kurulması ilgili bir yönetmelikle zorunlu hale getirilmiştir. Etkin bir iç kontrol sisteminin varlığı kurumsal şirketin hedeflerine ulaşması için önemli bir etken olarak doğmuştur. Şirket yönetimlerinin sürece dahil olarak sistemin kurulmasını ve dış denetim için de yol haritası olacak güvenilirlik ve işlerliği sağlamaları gerekmektedir. Şirket hedeflerine ulaşmak üzere çıkılan yolda kaynakların etkin kullanımı, güvenilir rapor üretilmesi, uygun personel ve iş planlaması, ilgili kanun ve yönetmeliklere uyumlu çalışılmasını sağlamak amaçları doğrultusunda ancak iç kontrolün süreçlere bağlanması ile makul bir güvence sağlanabilecektir. Çalışmada sigortacılığa genel bir bakış sağlanması sureti ile sigorta şirketlerinin yapısı göz önüne alınarak, iç kontrol kavramları tanınarak iç kontrol sisteminin oluşturulmasına yönelik gereklilikler vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Internal control has become mandatory for all corporate structures in our country, which is integrating itself into the global system through both national companies and particularly international companies. It is essential for the corporate companies to establish their internal control systems as highlighted by the relevant laws and regulations in a rapid and the most reliable manner. Provided that they have a strong capital structure and that they are authorized by the relevant government agency, insurance companies' capital structures, financial statement preparations and risk management processes require specialized knowledge and attention. The relevant regulation regarding the establishment of the internal control systems in insurance companies, which play an important role in financial markets, has become compulsory. An efficient internal control system is a significant contributor to a corporate company's realization of its goals. Thus, a company's management should be involved in the process to establish their internal control system to ensure reliability and functionality as a road map for the external audit. Only an effective internal control system well integrated into a company's processes could reasonably ensure the effective use of resources, reliable reporting, suitable personnel and business planning, and compliance with the relevant laws and regulations in a company's efforts to reach its objectives. This study provides an overview of insurance business and the structure of insurance companies, defines the internal control concepts, and the requirements for establishing an internal control system.