Karpal tünel sendromunda mini insizyonla cerrahi tedavi: Boston skalası ve elektrofizyolojik sonuçların karşılaştırılması
Surgical treatment via mini incision technique in carpal tunnel syndrome: comparison of boston scale and electrophysiological results
- Tez No: 370350
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MUHİTTİN ŞENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Karpal tünel sendromu ortopedik cerrahlar tarafından en sık görülen, cerrahi olarak en sık tedavi edilen ve üzerinde en çok çalışılan tuzak nöropatisidir. Temel patoloji median sinirin karpal tünel içinde kompresyonudur. Karpal tünel sendromunun cerrahi tedavisinde transvers karpal ligamanın kesilerek median sinirin karpal tünel içinde dekompresyonunu sağlanmaktadır. Standart açık, endoskopik ve mini insizyon olmak üzere üç ana cerrahi teknik kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı 1/3 orta vertikal mini insizyon ile ameliyat edilen karpal tünel sendromlu hastalarda iyileşmeyi klinik ve elektrofizyolojik olarak değerlendirmektir. Bu retrospektif çalışmada İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Nisan 2004 ile Şubat 2009 tarihleri arasında karpal tünel sendromu nedeniyle orta vertikal mini insizyonla ameliyat edilmiş 38 hastanın 39 eli değerlendirildi. Ortalama takip süresi 21,94 aydı. Hastaların cerrahi öncesi ve sonrası Boston Skalası skorları ile elektrofizyolojik bulguları incelendi. Hastalar cerrahi sonrası gelişen skar hipertrofisi, skar hassasiyeti ve tenar hassasiyet açısından değerlendirildi. Boston Skalası skorlarında ve elektrofizyolojik bulgularda cerrahi sonrası anlamlı düşme saptandı. Cerrahi sonrası bir hastada (%2,56) hafif skar hipertrofisi, iki hastada (%5,12) hafif skar hassasiyeti, altı hastada (%15,38) hafif tenar bölge hassasiyeti saptandı. Boston skalası skorları ile elektrofizyolojik bulguların düzelme dereceleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Orta 1/3 vertikal mini insizyon tekniği ile yapılan karpal tünel dekompresyonun etkin, güvenilir, kolay ve basit bir yöntem olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome is the most common entrapment neuropathy that is diagnosed, operated and studied by orthopaedic surgeons. Basic pathology is caused by compression of the median nerve within the carpal tunnel. Decompression of median nevre by transecting the tranvers carpal ligament is the surgical treatment of carpal tunnel syndrome. Three main surgical techniques; standart open, endoscopic and mini incision are used for surgical treatment. The aim of this study is to evaluate the clinical and electrophysiological results of 1/3 middle vertical mini incision technique in treating patients with carpal tunnel syndrome. 39 hands of 38 patients who underwent carpal tunnel surgery with middle vertical mini incision technique between April 2004 and February 2009 at Izmir Ataturk Training and Research Hospital were evaluated in this retrospective study. The mean follow-up period was 21,94 months. Preoperative and postoperative electrophysiological findings and the Boston Questionnaire scores are investigated. Postoperative grade of hipertrophic scar formation, scar tenderness and pillar pain were assessed. Both the clinical outcome and electrophysiological findings improved significantly after surgery. Postoperative one patient (%2,56) had mild hipertrophic scar formation, two patients (5,12) had mild scar tenderness and six patients (%15,38) had mild pillar pain. We observed no correlation between improvements in electrophysiological findings and the Boston Questionnaire scores. We conclude that decompression of carpal tunnel with 1/3 middle vertical mini incision technique is effective, safe and simple.