Reflektörlü güneş serasında bitkili ve bitkisiz sera içi ve sera dışı klimatik faktörlerin karşılaştırmalı analizi
The Comparative analysis of the greenhouse internal and external climatic factors for the solar greenhouse hauing a reflector with plant-without plant
  1. Tez No: 3704
  2. Yazar: RIZA ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ŞEMİ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Güneş Enerjisi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
REFLEKTÖRLÜ GÜNEŞ SERASINDA BİTKİM - BİTKİSİZ SERA ICI VE SERA DIŞI KLBIATIK FAKTÖRLERİN KARŞILAŞTIRMALI ANALİZİ ( YÜKSEK LİSANS TEZİ ) ÖZET Güneş Enerjisi Enstitüsü tarafından geliştirilen reflektörlü güneş serasında bitkili-bitkisiz sera ici klimatik faktörlerin ölçümü yapılmı Bornova meteoroloji istasyonundan alman dıs hava ölçüm değerleri ile karşılaştırılarak analizi çıkarılmıştır. Bundan başka serada bitkilerin yetişme kosullarıda arastirılmıstır. Bitki yetiştirmede özel bir deneme uygulanmayip, standart uygulamalar yapılmıştır. Sera ici sicaklik ölçümlerinde termograf, cıvalı termometre, toprak termometresi kullanılmıştır. Termograf 1. sınıf ölçüm aleti olmadığın dan kalibrasyonu cıvalı termometre ile yapılmış ve düzeltilmiş ölçüm değerleri kullanılmıştır. Sera ici oransal hava neminin ölçümünde ise higrograf kullanılmis ve kalibrasyonu d a Asmanın psikrometresi ile yapılc Sera ici klimatik faktörlerin (Maksimum, Minumum, Ortalama hava sıcaklığı, Oransal hava nemi) ölçümü yaklaşık 8 ay sürmüştür. Sera ici ölçümlerinin analizi üc ayrı dönemi içerir. a) Hıyar bitkisi dikili dönem (Ekim-Kasım) b) Bitkisiz dönem (Aralık-Ocak) c) Fasulye dikili dönem (Subat-Kart-Nisan-Mayıs) Yapilan analiz sonunda bitki fizyolojik faaliyetinin durduğu 5 C nin altında sera ici sıcaklıklarinin olduğu 13 gün çıkarılmıştır. Bu günlerin çoğunluğu seranın bitkisiz olduğu döneme rastlar. Sera ici sıcakliklar hic bir zaman 0 C nin altlna inmemiştir. Sera tabanında uygulanan izolasyon sonucunda toprak sicakliklari 15 C nin altına inmemiştir ve sıcaklıklar homojen bir dağılım göster miştir. Bitkilerin güneş serabına adaptasyonu incelenmiş ve hıyar ile fasulye bitkilerinde olumlu sonuç alinmistır. Bu çalışmanın sonunda: eğer diğer kültürel şartlar (sulama, güb releme, bakim, v.b ) optimize edildiği zaman,hava koşullarına bağlı olarak bitkisel.üretimin gunes serasında yapılabileceği anlasiimistır.
Özet (Çeviri)
THE COMPARATIVE ANALYSIS OP THE GREENHOUSE INTERNA! AND EXTERNAL CLIMATIC FACTORS FOR THE SOLAR GREENHOUSE HAVING A REFLECTOR WITH PLANT-WITHOUT PLANT (MASTER THESIS) SUI-IMAHJT In the greenhouse with reflector which was developed by Solar Energy Institute the measurement of the internal climatic factors of the greenhouse with plant-without plant was carried and these measure ments were compared with the ambient meteorological data which was ta ken from Bornova Meteorology Station and the results were analyzed. At the same time the growing conditions of the plants were investiga ted. While raising the plants a particular experiment was not realised but the standard methods were applied. Greenhouse internal temperature measurements realized by using thermograph »mercury thermometer, soil thermometers. Since thermograph was not first class measurement instrument its calibration were made b; the mercury thermometer and the corrected measurement values was taken The relative humidity in the greenhouse was measured by using hygrog- raph was calibrated by Asmannl.psycrometer before the experiments. The measurements of the greenhouse internal climatic factors( Maxsimum,Ilinumum and Avare ge Temperatures, Soil Temperatures in 5 and 10 cm. depth, Relative Humidity), was carried during 8 months. The ana lysis of the measurements taken in the greenhouse consists of 3 diffe rent periods. a) Cucumber planted period (October-November) b) Unplanted period (December- January) c) Bean planted perio!d (February -March-April -May) At the end of the analysis it was recognized that the number of the days at that the temperature in the greenhouse less 5 C was 13. at these low temperatures, the activity of the plants stops. Most of these] days coincide with the unplanted period. In the greenhouse, temperatu re was never less than 0 C. As the result of isolation of the green house floor the soil temperature was never less than 15 C and the tem perature was olmost constant. The adaptation of the plants to solar greenhouse was investiga ted and positive results were obtained for cucumber and bean. At the end of this study: It was determined that when the ot her cultural conditions( Irrigation-, Fertilization, Care, etc.) suitable plant production could be realized in the solar greenhouse depending to ambient conditions.