Beta-hemolitik streptekok enfeksiyonu olan çocuklarda antibiyotik tedavi öncesi ve sonrası lokosit fonksiyonlarının incelenmesi
  1. Tez No: 3705
  2. Yazar: MELİH ÖZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN ÖZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
34 V.ÖZET s p-hemolitik streptokok enfeksiyonuna uğrayan çocuklarda dolaşım loko- sitlerinin savunma mekanizmaları için gerekli enerji kaynağını hangi meta- bolik yoldan sağladığı; gayesine yönelik bu çalışmamızda j AEP üretim yol larından glikoliz yolu iç:in sitoplazmik laktik asit konsantrasyonu, Embden Meyerhof yolu için mitokondrial izositrat dehidrojenaz (ICDH) ve solunum zinciri enzimi olarak HADH oksidaz aktiviteleri ölçülmüştür. Bu maksatla 6-1.4 yaş grubunda- olan toiısillit yakınması ile gelmiş ve mikrobiyolojik yöntemlerle J3-hemolitik streptokok enfeksiyonu olduğu tanı sı konan 18 çocuktan alınan venöz kandan lokositler ayrılarak lokosit lak tik asit konsantrasyonu, mitokondrial ICDH ve NADE oksidaz aktiviteleri saptanmış ve aynı yaş grubunda sağlıklı 20 çocuktan alınan venöz kan loko- sitlerinde elde edilen bulgular ile karşılaştınlmıştır. Normal grubumuzun laktik asit konsantrasyonu 45»82 + 2,60 mg/mg pro tein olarak saptamış olmamıza karşın hasta çocuklarda 28,53 + 2,90 mg/mg protein olmak üzere anlamlı ölçüde düşük olarak bulunmuştur (p< 0,0005). Kontrol grupta ICDH aktivitesi 0,469 + 0,036 nmol/dakika/mg protein iken hasta grupta 0,163 + 01,015 nmol/dakika/mg protein olarak anlamlı ölçüde düşük ölçülmüştür (p < 0,0005). NADH oksidaz aktivitesi ise kontrol grubun da 210,58 * 33,83, hasta grupta 308,32 + 28,86 nmol/saat/mg protein olmak üzere artmış olarak bulunmuş t ur (p< 0,025).
Özet (Çeviri)
36 VI, SUMMARY : Cytoplasmic lactic acid concentration for glycolysis, mitochondrial isocitrate dehydrogenase ( ICDH ) for Embden Meyerhoff and HADH oxidase activity as an enzyme of the respiratory chain have been measured to ascertain the ASP producing pathway from which leucocytes derive their energy in order to use in defense mechanisms of children with p-haemolytic streptococcus infection. leucocytes were seperated from venous blood samples from 18 children of ages between 6-14 with complaints of tonsillitis and with the microbio logical diagnosis of p-haemolytic streptococcus infection and leucocyte lactic acid concentration, mitochondrial ICDH and HADH activities were compared with those of 20 healthy children at the same age group* Despite lactic acid concentration was found as 45*82 ±. 2*60 mg/mg prot. in control group, this value was significantly low( P< 0*0005) as 28*53 + 2*90 mg/mg prot* in the patients group* ICDH activity was found as 0*469 ±, 0.036 nmol/min/mg prot. in the control gaioup while it was significantly lowered as 0.163 ± 0.015 nmol/min/mg prot. in the patients group. NADH oxidase activity was 210*58 + 33*83 nmol/hour/mg prot. in the control group while it was significantly high ( P < 0.025) as 308.32 ± 28*86 nmol/hour/mg prot* in the patients group. There was no change in venous blood lactic acid levels with a value of 24.04 ± 1.44 mg/mg prot. in infected children 10 days after benzathine penicilline treatment while an increase ( 0.273 ? 0.033 nmol/min/mg prot., P < 0*005 ) in ICDH activity and a decrease towards normal in NADH37 oxidase activity ( 167.9 + 19.72 nmol/hour/mg prot.,? < 0.005 ) was observed in the same group. It has been concluded that, due to the bacterial inhibition of Embden Meyerhoff and glycolytic pathways of circulating leucocytes of £-haemolytic streptococcus infected children, leucocytes increase the activity of oxidative phosphorilation which is another source of AIP, in order to supply the necessary energy for their defense mechanisms. The results are interpreted as such that, the depressed metabolic pathways of leucocytes might have been restored by the suppression of bacteries and toxins by antibiotics after antibiotic treatment.