İnsanın yaratılışı ile ilgili hadislerin tahriç ve tahlili
Hadi̇ths' about human's creati̇on analysi̇s and evaluati̇on
  1. Tez No: 370443
  2. Yazar: FATMA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin konusu, kapsamı, amacı ve genel kaynaklarından oluşan giriş bölümü yer almaktadır. İkinci bölüm Hz. Âdem ve Havva'nın yaratılışı konusu hadis kaynaklarından ve tefsir kaynaklarından incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise ceninin anne karnında oluşum aşamaları ele alınmıştır. Bu aşamalar da ikinci bölümde olduğu gibi yine hem hadis hem de tefsir kaynaklarından yararlanılarak incelenmiştir. Bu çalışmamızda, anlayış farklılıklarına yol açan tarihi süreçleri göz önünde bulundurduk. İncelediğimiz hadis rivayetleriyle ilgili farklı görüşlere yer vermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
This study consists of three chapters. In the first chapter involves thesis's subject, scope, purpose and introduction. The introduction consists of general sources. In the second chapter, subject of Adam and Eve's creation was researched at hadith sources and exegesis sources. In the three and last chapter, embryo's creation phases in the womb was handled. This phases was researched at hadith and exegesis sources as in the second chapter. At this our study, we considered historic processes that causes understanding variations. We mentioned to different views that are about hadith rivayahs.