Disleksili bireylerde erken tanı konmasının önemi ve disleksi eğitimlerinde yurt içi ve yurt dışı uygulamaların incelenmesi ve karşılaştırılması
The importance of early identification of dyslectic individuals&studying and comparison on applications in the country and abroad on dyslexia education.
  1. Tez No: 370444
  2. Yazar: GÜRKAN GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇUKUROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bir çalışmadır. Bu araştırmanın amacı; dislektik bireylerle iletişim halinde olan okul rehber öğretmenlerinin, sınıf öğretmenlerinin ve anne babaların disleksiye ilişkin bilgilerini arttırmaktır. Ayrıca, bu çalışmada tanı koyma sürecinin önemini ve okuma yazma güçlüğü çeken, yurt içi ve yurt dışında yaşayan disleksi tanısı konmuş kişilerin toplumsal yaşamları, karşılaştıkları zorluklar ve çözüm yollarını görüşme yoluyla aktarmaktır. Bu kişilerin okuma, okul yaşamı, iş yaşamı, arkadaşları, öğretmenleri ile olan etkileşimde başarılı olup olmadığını ve sorunların çözümünde ne tür davranışlar sergilediklerini gözlemektir. Araştırma ile eğitim öğretimin farklı kademelerinde görev yapan öğretmenlerin ve idarecilerin dikkatlerinin çekilmesi beklenmektedir. Bunun yanında dislektik öğrencilere yönelik özel bir program uygulanmasının gerekliliği bilincinin sağlanması hedeflenmektedir. Bu çalışma üç aşamadan oluşmaktadır: Birinci aşamada Türkiye'de, Danimarka'da, İngiltere'de ve İtalya'da disleksi alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları incenmiş olup, bu sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri, çalışma konuları, yapılanması gibi konular açıklanmıştır. İkinci aşamada ülkemizde Danimarka, İngiltere ve İtalya'da disleksi ile ilgili mevcut yönetmelikler incelenmiş, benzerlik ve farklılıklar karşılaştırılmıştır. Üçüncü aşamada disleksi alanında çalışan uzmanların desteğiyle Türkiye, Danimarka, İngiltere ve İtalya'dan üçer olmak üzere toplam on iki okuma yazma güçlüğü çeken bireyle görüşme yapılmıştır. Ülkemizde ve yurt dışında disleksi ile ilgili faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının yapılanması konusunda yurt dışında daha çok federasyon yapılanması şeklinde olduğu görülmüştür. Ülkemizde ise 2013 yılı itibariyle 2 derneğin bu alanda faaliyet göstermektedir Ayrıca, bu alanda İtalya'da 2009,2010 ve 2011 yıllarında İtalya Telekom'un, İtalya Disleksi Derneği'nin faaliyetleri için sponsor olduğu saptanmıştır. Ülkemizde, İtalya, İngiltere ve Danimarka'da disleksi ile alakalı mevcut yönetmeliklerle özellikle Danimarka ve İngiltere'de disleksilerin yaşamını kolaylaştırıcı önlemlerin alındığı ve dislektiklerin yaşamını kolaylaştırıcı tedbirlerin sadece eğitim alanında değil, iş piyasasını da kapsayan bir çok sahada olduğu saptanmıştır. Ülkemizde ve yurt dışında dislektik bireylerle yapılan görüşmeler neticesinde; sosyal yaşama uyum, farkındalık, iletişim ve okul başarısı gibi konularda ülkemize kıyasla farklılıklar olduğu görülmüştür. Ülkemizde bu alandaki çalışmalardan, bilgilendirici ve bilinçlendirici faaliyetlerin arttırılması gerektiğinin sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a research that was used qualitative research method. The purpose of this study is to increase the knowledge of teachers who come into contact with dyslexia, school guidance teachers, class teachers and parents. In addition, In this study, the importance of the process of diagnosis and social life of people living in the country and abroad who has reading and writing difficulties, their challenges and solutions were aimed to pass through the interview. The aim is to observe these people in reading, school life, work life, whether they were successful in interaction with friends and teachers and what type of behavior they had been demonstrating on the solution of problems. With the research teachers and administrators working on different levels of education and training are expected to draw attention. In addition, awareness of the necessity on implementation of a special program will be ensured for the students with dyslexia. This study consists of three phases. In the first stage in Turkey, Denmark, the UK and Italy, Civil Society Organizations were studied working in the field of dyslexia and such topics as activities, study subjects, the structure of these non-governmental organizations were described. In the second stage in our country, in Denmark, the UK and Italy, the current regulations on dyslexia were examined, the similarities and differences were compared The third stage, three dylectic individuls from each Turkey, Denmark, Great Britain and Italy, for a total of twelve individuals who have difficulty reading and writing were interviewed with the support of experts working in the field of dyslexia. On the construction of non-governmental organizations working on dyslexia-related activity in our country and abroad, mostly in abroad were found to be in the form of construction of the federation. In our country, it is known that there are just two associations working on this area of activity. In addition, in this area, in Italy on 2009,2010 and 2011 Italy Telecom were found to be the sponsor for the activities of the Association of Dyslexia. With the existing regulations related to dyslexia in Turkey, Italy, the UK and Denmark, especially in Denmark and the UK measures were taken to facilitate the lives of dyslectics and the life of dyslectics determined not only in the field of education but also in a lot of fields including the labor market as well. As a result of the interviews with individuals with dyslexia in the country and abroad; was seen that there are differences compared to our country on issues such as school performance. adapt to social life, awareness, communication. In our country, the need to increase the works in this area, the informative and awareness-raising activities were awared.