Avrupa Birliği'ne üye ülkeler ile Türkiye'nin ekonomik özelliklerinin istatistiksel yöntemlerle incelenmesi
The examination of the economic characteristics of the European Union member states and Turkey by using statistical methods
  1. Tez No: 370488
  2. Yazar: BİHTER ESEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSEN KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Avrupa Birliği, yirmi yedi üye ülkeden oluşan ve toprakları büyük ölçüde Avrupa kıtasında bulunan siyasi ve ekonomik bir örgütlenmedir. Bu Birlik 1992 yılında, Avrupa Birliği Antlaşması olarak da bilinen Maastricht Antlaşması'nın yürürlüğe girmesi sonucu, var olan Avrupa Ekonomik Topluluğu'na yeni görev ve sorumluluk alanları yüklenmesiyle kurulmuştur. Yaklaşık 500 milyonluk nüfusuyla Avrupa Birliği, dünyanın nominal gayrisafi yurtiçi hasılasının %30'luk bölümünü oluşturur. Birliğe üye ülkeler, Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan'dır.Bu çalışmada, Türkiye'nin, Avrupa Birliği'ne üyelik yolundaki kriterlere uyumluluğu incelenmiştir. Avrupa Birliği'ne üye yirmi yedi ülkeye ve Türkiye'ye ait bazı ekonomik kriterlere kümeleme analizi uygulanmıştır.Bu analizle Türkiye'nin hangi ülke grubunda yer aldığı belirlenmiştir. Daha sonra, Avrupa Biriliği ülkeleri ile Türkiye'nin kişi başına düşen GSYH verilerine yakınsama analizi uygulanmıştır. Bu analizle, Türkiye'nin ekonomik yönden Avrupa birliği ülkelerine ne derece yakın olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
European Union is an economic and political organisation composed of twenty seven member countries and lands of which is largely in European continent. This Union was established as a result of entry into the force of Maastricht Treaty also known as the European Union Treaty, by giving new duties and responsibilities on to the existing European Economic Community. The Euorepean Union with approximately 500 millions inhabitants, forms 30 % of the world?s nominal gross domestic product. Germany, Austria, Belgium, Bulgaria, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Netherlands, England, Ireland, Spain, Sweeden, Italy, Cyprus, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Hungary, Malta, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia and Greece are the member countries of the Union.In this study, the compliance of Turkey to the criterias on the road to membership of the European Union was examined. Clustering analysis is applied to certain economic criterias of Turkey and European Union?s twenty seven member countries.By this analysis it is determined that Turkey is in which country groups. Later, convergence analysis is applied to the data of GDP per capita of European Union countries and Turkey. The degree of economically closeness of Turkey to the European Union countries was determined with this analysis.