Mülkiyet hakkı kapsamında kentsel dönüşüm kavramı
The concept of urban transformation and legal problems within the limitation of private law
  1. Tez No: 370597
  2. Yazar: AHMET MELİK DERİNDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNSAL ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Son yıllarda dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'deki planlama ortamında da kentsel dönüşüm kavramı üzerinde çeşitli tartışmalar yapılmaktadır. Kentsel dönüşüm kentsel sorunlara çözüm bulmak için değişime uğrayan bir bölgenin fiziksel, ekonomik, sosyal ve ekolojik koşullarına kesin çözüm sağlamaya çalışan detaylı bir vizyon ve eylem olarak ifade edilmektedir. Bu çalışmada genel olarak mülkiyet hakkı kavramı, mülkiyet güvencesi ve mülkiyetin korunması ile ilgili düzenlemeler ile kentsel dönüşüm projeleri arasındaki hukuki ilişki incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, similar to many countries, different arguments have been made on urban transformation in Turkey. Urban transformation has been defined as a comprehensive process leads to the solution of urban problems and seeks to bring about a lasting improvement in the physical, economic, social and ecological conditions of an area that has changed. In this study the concept of the right to property as a general term, the regulations on protection of property and the relations between urban transformation projects have been examined.