Sahne tasarımında mekan yaratma önerileri ve Nazım Hikmet'in şiirlerinden yola çıkarak sahne mekan yaratmak
Suggestions for space design in scenography and creating a space inspired by Nazım Hikmet's poems
  1. Tez No: 370638
  2. Yazar: LÜTFİYE BAŞAK ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE BENGİ BUĞAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Dekorları ve Kostümü Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekor Ve Kostüm Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Sahne tasarımında mekan tasarlama prensiplerinin temeli, başlangıcından günümüze gelişen seyirci ve oyun alanı ilişkisinin değişimlerine dayanır. Tarihsel gelişimi içinde insanın mekanla kurduğu ilişki ve mekanın felsefi olarak tanımlanışı, ekonomik ve sosyal gelişimlerin paralelinde belirlenir. Somut olarak mekan duygusunun ve algısının birincil karşılaşma alanı kent ve mimaridir. Tiyatro yapıları ve ''izleme hali'', bireyin şehirle ve hakim olan siyasi yapıyla ilişkisine paralel olarak biçimlenir. Tarihsel süreç içinde bu yapıların alternatifi ve var olan sistemlere muhalefet eden oluşumlar, genellikle sokakta ve kamusal alanlarda oluşur. Tıpkı bireylerin kendilerini birarada ifade ettikleri ve varolan sistemleri bu alanlarda değişime uğrattıkları gibi…Tiyatroda mekan ve zaman her zaman temsili bir gerçeklik alanıdır ve sahne tasarımı bu temsiliyetin yaratımının ve sorgusunun uzam içinde aranan görsel, işitsel ve dokunsal dilidir.
Özet (Çeviri)
From the beginning till today, the foundation principles of space design in scenography are based on the changes of the relations between the audience and the play field. In the historical progress of the relationship between a human being and space and his/her philosophical definition of space are defined correspondingly of economic and social developments. The first meeting points of the concrete feeling and the perception of space are city and architecture. The rapports between individual vs city and individual vs the dominating political structure, figure parallelly with theater structures and“the condition of watching”. Through the historical process, alternative of these structures and the formations that oppose to current systems are formed generally in the street and in the public spheres. Just like the individuals express themselves the public spheres. Just like the individuals express themselves together and they change the existing systems inside this space... Intheater, space and time is always a representative reality field and the stage design is the visual, auditory and tactual language that is used in creation and the query of this representation though a search process in space.