Gündelik hayatın bir alanı olarak toplumsal muhalefetin Türk yazılı basınında inşası
The construction of social opposition as a realm of everyday life in Turkish press
  1. Tez No: 370662
  2. Yazar: SEYRAN BAŞAK ÖCAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SONER YAĞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 646
Özet
“Gündelik Hayatın Bir Alanı Olarak Toplumsal Muhalefetin Türk Yazılı Basınında İnşası”başlıklı bu çalışmanın amacı, gündelik hayatın gelişimini ve tüm yaşamı kuşatan niteliğini açıklamak, toplumsal muhalefetin gündelik hayatın içindeki gelişimini göstermek ve basının bu süreçteki rolünü ortaya koymaktır. Her bir amaç tez içinde ayrı bir bölüm biçiminde ele alınıp, aralarındaki bağlantı kurulmaya ve çalışmanın teorik çerçevesi oluşturulmaya çalışılmıştır. Tezin araştırma bölümünde, teorik bölümlerde ortaya konulmuş olan genel bakış açısını somutlaştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde, küreselleşme sürecinde yazılı basının ve haber söyleminin değişen yapısı, haber iktidar ve haber gerçeklik ilişkisi ideolojik bir okumayla ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, kültür endüstrisi ve tüketim kültürünün modernleşme sürecinde yarattığı yeni bir alan olarak gündelik hayatın evrimi, gündelik hayatın medya ile ilişkisi, ve gündelik hayatın içinde bir direniş alanı olarak toplumsal muhalefetin tarihsel ve politik ard alanı ele alınmıştır. Bundan dolayı medyanın toplumu biçimlendirme amacı için egemen bir söylem olarak gündelik hayat ve bir karşı söylem olarak toplumsal muhalefet söyleminin ilişkisi ortaya konulmaya çalışılacaktır. Çalışmanın üçüncü bölümünde medya çalışmalarında gündelik hayat ve toplumsal muhalefet üzerinde duruldu. Araştırma, toplumsal muhalefet inşasına odaklanmakta ve örnek olay bağlamında gündelik hayatın yazılı basındaki yansımalarının incelendiği bölümle son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study under the title of“The Constructıon of Socıal Opposıtıon as a Realm of Everyday Life in Turkish Press”is to explain the development of everyday life and its quality that surrounds all life, to illustrate the development of social opposition in everyday life and to reveal the of the press role in this process. Each objective is discussed in the form of the seperate chapter, the connection has been established between them and is set up the theoretical framework of the thesis. For this purpose, in the first chapter is discussed the changing nature of news discourse and print media in globalization process, news-power and news-reality relations by an ideological reading. İn the second chapter, is focused the evolution as a new field of everyday life created by culture industry and consumer culture, the relations everyday life and media, historical and political background of social opposition as the field of a resistance in the everyday life. Therefore, is tried to demonstrate, the relation between everyday life and social opposition as a dominant discourse and as a counter-discourse. In the third chapter, is discussed the construction of everyday life and social opposition in media studies. The research focuses construction social opposition and it ends with research based on example events to the reflections of everyday life in print media.