Şizofrenide grup psikoterapisi: Bilişsel ve davranışçı tekniklerin etkililiğinin karşılaştırılması
Group psychotherapy for schizophrenia: Comparison of the effectiveness of cognitive and behavioral techniques
  1. Tez No: 370669
  2. Yazar: OYA MORTAN SEVİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNAY SERAP TEKİNSAV SÜTCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın amacı, standart tedavi ile standart tedaviye eklenen davranışçı ve bilişsel-davranışçı terapi programlarının karşılaştırılması ve bilişsel tekniklerin şizofreni tedavisindeki etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla DSM-IV'e göre şizofreni tanısı almış olan, Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde ayaktan tedavi gören 18-65 yaşlar arasındaki 57 hasta değerlendirilmiştir. Devam eden halüsinasyon ve sanrıları olan, alkol ve/veya madde bağımlılığı, organik mental bozukluk ya da fiziksel kusuru olmayan hastalar çalışmaya alınmıştır. Bu kriterleri karşılayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 39 hasta seçkisiz olarak gruplara atanmıştır. 13 hasta ilaç tedavisine eklenen davranışçı terapi (DT), 12 hasta bilişsel davranışçı terapi (BDT) ve 14 hasta yalnız standart ilaç tedavisi (ST) almıştır. Grup terapisi programları 12 hafta boyunca haftada 1 gün olmak üzere 2 terapist tarafından yürütülmüştür. Katılımcılara terapiden once, terapinin sonunda ve 3 aylık izlemde araştırmacılar tarafından Psikotik Belirti Değerlendirme Ölçekleri (PSYRATS) ve bağımsız bir değerlendirici tarafından Pozitif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği (PBDÖ) ile Negatif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği (NBDÖ) uygulanmıştır. Sontest ve 3 aylık izlemde 7 hastaya ulaşılamamıştır. 32 hastadan elde edilen veriler tekrarlayıcı ölçümler için varyans analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Her iki terapi grubunda halüsinasyon ve sanrıların düzeyinde anlamlı azalma olmuştur. Hem BDT hem de DT grupları halüsinasyonlar, sanrılar ve yaşam kalitesi ölçümleri açısından ST grubundan üstün bulunmuştur. Sonuçlar konuyla ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare both behavioral and cognitive behavioral therapy combined with routine care (medication treatment), and routine care alone, and to examine the efficiency of cognitive techniques in treatment of schizophrenia. For this purpose, 57 outpatients aged between 18 and 65 years from Bakırköy Mental Health and Illnesses Hospital that were diagnosed with schizophrenia according to DSM-IV were assessed. The inclusion criteria were the presence of auditory hallucinations or delusions, the absence of alcohol/drug dependence, organic deficit, mental/physical disability. 39 patients who met these criteria and accepted to participate in study were randomly assigned to the groups. 13 patients received routine care plus group behavioral therapy (BT), 12 patients received routine care plus group cognitive behavioral therapy (CBT) and 14 patients received routine care alone (RC). The group treatment program was conducted for 12 manual based sessions once a week by two therapists. The patients were assessed by researchers using Psychotic Symptoms Assessment Scales (PSYRATS) and by an independent-assessor using Scale for Assessing Positive Symptoms (SAPS), and Scale for Assessing Negative Symptoms (SANS) at pre- and post-treatment, as well as 3 months follow-up. At the post-treatment and 3 months follow-up, 7 patients were dropped out of the study. The data of 32 patients were analyzed using the repeated measures ANOVA. There was a significant reduction in the severity and frequency of hallucinations and delusions in two treatment groups (BT and CBT). Both CBT and BT groups were superior to RC in hallucinations, delusions and quality of life. Results were discussed in the light of the related literature.